Додадете го ефектот на бранови на вода во позадината на Mac со Течна работна површина

Позадина од бранови на вода

Пред неколку дена објавив статија каде ви покажав како преземете ја новата ексклузивна позадина на новиот iMac 2020. Ако сакате редовно да ја менувате позадината, во продавницата за апликации Mac имаме голем број апликации што ни овозможуваат автоматски да ја менуваме позадината, UnsPlash една од најдобрите опции.

Сепак, наоѓаме и корисници кои сакаат да ја користат истата слика во позадина додека не се заморат од неа и не ја заменат со нова. За такви корисници кои долго време користат иста слика во позадина, имаме течна работна површина, curубопитна апликација која додава ефект на воден бран.

Позадина од бранови на вода

Liquid Desktop репродуцира ефект на вода врз сликата на работната површина што ги имаме секогаш кога ќе кликнеме на глувчето. Апликацијата е компатибилна со која било позадина, па можеме да користиме која било слика што ја сакаме.

Доколку не сме сигурни која слика да ја искористиме, апликацијата ни нуди 10 морски кревети целосно бесплатно. Оваа апликација, која во моментов е достапен за преземање бесплатно, има цена од 1,09 евра на Mac App Store.

Позадина од бранови на вода

Во рамките на Течни опции за конфигурација на работната површина, апликацијата ни овозможува да ги деактивираме анимациите кога ја користиме батеријата на нашата опрема, да додадеме сенки на водните бранови, да ја избереме сликата што сакаме да ја користиме како позадина, како додаток што ќе ни овозможи да ги конфигурираме времетраењето, вискозноста, времето и брзината на брановите што ги репродуцира. Исто така, ни овозможува да го додадеме звукот на ефектот на капка вода.

За да уживаме во овој ефект на водени бранови на сликата на работната површина што ја воспоставивме, мора да управува нашиот тим OS X 10.7 или понов и 64-битен процесор. Иако апликацијата не е ажурирана неколку години, таа работи без проблеми на macOS Каталина.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.