Доделете ги апликациите што сакате да ги извршувате на одредена работна површина

апликации-работна површина-0

Сите апликации што OS X ги интегрира по дифолт, и оние повторно инсталирани и оние што ние ајде да инсталираме со текот на времето Стандардно, тие се доделени да работат на работната површина каде што сме, па ако имаме неколку работни површини отворени и отвориме програма, ќе мора рачно да ја преместуваме од една во друга поради оваа одлика.

Сепак, постојат неколку начини да се измени ова и да се направи програмата што ја сакаме може да се отвори на одредена работна површина систем и на тој начин нарачајте го типот на апликации од работната површина ако на тој начин се чувствуваме попријатно поради начинот на работа со Mac.

апликации-работна површина-1
Првата опција е да се додели специфична програма на сите работни површини, односно ако секогаш сакаме таа апликација да биде на екранот, ќе се најдеме на која било работна површина, ова е наједноставната опција, за ова е доволно да се додаде апликација на пристаништето и отворете го контекстуалното мени каде што во опциите ве сакате ќе ги обележиме «Сите бироа». Оваа опција може да биде корисна за следење на многу специфични услуги, како што е Монитор за активност.

Втората опција е да ја доделите наведената програма на одредена работна површина. За да се постигне ова, првото нешто е да се активира контролата на мисијата гестурално со четири прста и да се лизне нагоре по траката или директно со F3 на нашата тастатура, потоа ќе отвориме нова работна површина во горниот десен дел од екранот или ќе ја избереме работната површина што ја сакаме ако веќе ја имаме отворена. Следниот чекор е да ја изберете специфичната апликација и да ги следите гореспоменатите чекори со отворање на контекстното мени со одење во Опции и обележување „Оваа работна површина“.

Со ова ќе постигнеме дека без оглед на работната површина каде се наоѓаме, ние ќе се движиме автоматски на доделената работна површина на апликацијата кога ја извршуваме. Конечно, ако сакаме да ги вратиме овие промени за која било програма, ќе ја избереме опцијата „Ништо“.

Повеќе информации - Откријте ја патеката на сликата што ја користите како позадина на работната површина


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Manuel dijo

  Мигел Анхел, добро утро. Го оставам ова тука за да го видите бидејќи овој пост е понов.
  Пред неколку дена ви оставив одговор со прашање во објавата што ја поставивте на ScreenFlow, мислам дека се сеќавам на датумот минатиот ноември.
  Може ли да погледнете кога имате време и да ми одговорите?

  Однапред благодарам и среќни празници.