Доделете ја фотографијата на социјалните мрежи на вашите контакти во macOS High Sierra

Тоа е функција што долго време беше на половина пат во macOS High Sierra, но барем во мојот случај не ми се допадна, бидејќи информациите што ги преземавме од социјалните мрежи не завршија правилно вметнати во базата на контакти . Со ова упатство имаме намера да ги преземеме информациите за нашите контакти во социјалните мрежи и во случај на совпаѓање на контактот, односно контактот во нашата е-пошта (член на семејство или пријател на пример) и во социјалните мрежи, можеме да ја избереме фотографијата дека најмногу ни се допаѓа или подобро го идентификуваме. 

Првото нешто, ние мора да направиме прелиминарни проверки:

  1. Проверете дали правилно ја доделивме нашата стандардна сметка, односно сметката каде што се нашите контакти. За да го направите ова, пристапете до контактите, преференциите и во првиот прозорец, конечно прочитавме: стандардна сметка. Таму мора да ја наведете нашата главна сметка, во мојот случај, сметката iCloud.
  2. Имајте социјални мрежи регистрирани во macOS High Sierra. Ние го проверуваме со пристап до преференциите на системот - интернет сметки. Од левата страна, ги гледаме услугите што ги регистриравме. Ако немаме, на пример, регистриран Фејсбук и сакаме да ги ажурираме контактите со фотографии на Фејсбук, мора да пристапиме до десната страна и да кликнеме на Фејсбук. Волшебникот ќе побара од нас корисничко име и лозинка и по прифаќањето, ќе ја имаме регистрирана услугата.

Сега, кога ги имаме нашите главни контакти и нашите социјални мрежи, можеме да ги синхронизираме контактите и подоцна, да избереме фотографија што ја назначивме или фотографија што ја користите во социјалните мрежи.

Без да оставате сметки на Интернет, кликнете на левата страна на социјалната мрежа што сакаме да ја синхронизираме. Сега треба да се отвори екран со податоците што треба да се синхронизираат: контакти, календари, известувања итн. и во долниот десен агол, ажурирајте ги контактите. Кликнуваме на опцијата и таа бара да потврдиме.

Сега мора да имаме две картички од ист корисник, односно два контакти како што е „Кармен Лопез“. Најдобро е да ги споите двете картички за да се соберат информациите. Ние ги притискаме обете и веднаш потоа го активираме кратенка за тастатура Shift + Cmd + L. Една картичка ќе остане со сите информации. Ние притискаме на уредување на оваа картичка и во централниот дел треба да се појават две опции: информации и слика. Кликнете на сликата. Сега ќе ја видиме фотографијата од iCloud и фотографијата од нашата социјална мрежа, за да ја избереме онаа што ја сакаме. После тоа, прифаќаме и сликата ќе се промени веднаш.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.