Дозволите за поправка исчезнуваат во OS X 10.11 El Capitan

позадината на капетанот

Се чини дека рачно поправете ги дозволите на дискот Деновите може да бидат нумерирани, барем така може да прочитате во белешките на новата бета верзија за развивачите на OS X El Capitan објавена од Apple. Ова, што на почетокот може да се направи секогаш кога корисникот сака да ги поправи или реши можните дефекти и грешки на дискот или дури и да ги избегне однапред.

Па, оваа опција исчезнува во новата бета верзија, ако погледнеме во Disk Utility во OS X 10.11 El Capitan и се чини дека нема да се врати. Очигледно во секое ново ажурирање на оперативниот систем OS X El Capitan, ќе го имаме дозвола поправка автоматски или барем тоа е она што може да се прочита во белешката.

УСЛОВИ ЗА ДИСКИИ

Тие објаснуваат дека не е потребно да се изврши оваа задача бидејќи дозволите на системските датотеки се автоматски заштитени, но тоа не значи дека овие дозволи може да се пристапат и поправат од Терминалот, иако секогаш ќе биде нешто понапорно отколку да се прави ... имавме или а денес имаме во OS X Јосемити.

Претпоставуваме дека оваа мерка е преземена темелно за новиот OS X бидејќи опцијата за поправка на дозволите е нешто што бидејќи сум од Mac секогаш сме советуваше. Лично, можам да кажам дека ова автоматски ги поправа дозволите само кога системот е ажуриран, не ме убедува и покрај удобностите што ги има за корисниците, сè ќе биде прилагодено и проверете дали не е навистина потребно да се користи алатката за поправка во одредени дозволи , ќе ни каже времето.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Густаво Малдонадо Лопез dijo

  Дали тоа значи дека хакинтош е готов?

 2.   Марио А. Суарез dijo

  Дури и на Mac, терминалот станува уште поголем приоритет