Научете сè што е поврзано со стапката на освежување на вашите уреди на Apple

Нов MacBook Pro 13

Една од работите на кои посветуваме големо внимание кога купуваме уред е неговиот капацитет за складирање и неговата брзина при работа со повеќе програми истовремено. Особено на Mac, тоа е нешто многу важно. Вистина е дека со новиот чип М1 еволуцијата на овие компјутери беше бездна. Друг фактор за кој многу се зборува благодарение на овие нови Mac е можноста за освежување на екранот на компјутерот и максималниот капацитет што го имаат. Колку е поголема стапката е подобро? Но, за што служи стапката на освежување? Дали ќе ми биде корисно?. Тоа е она што ќе се обидеме да го објасниме во оваа статија.

Која е стапката на освежување на екранот?

Кога зборуваме за стапката на освежување, во основа мислиме на брзина со која се ажурира содржината на екранот. Како и сè што може да се измери, имаме и овој пат кога го анализираме во слики во секунда. На овој начин, мерната единица што се користи за одредување на стапката на освежување на панелот е Херц (Hz).

Веќе можевме да одговориме на едно од прашањата што си ги поставивме на почетокот на оваа статија, малку над овие редови. Колку е поголема стапката на освежување на екранот, толку е поголема флуидноста со кој се прикажуваат сликите што се појавуваат во него. Во основа затоа што во времето што минува помеѓу секоја од тие слики во тој временски простор, ќе имаме големо ажурирање. Сега, не е сето злато што блеска. Мора да се земе предвид дека има низа поврзани недостатоци и за кои сега ќе зборуваме. Но, како што често се вели дека една слика вреди илјада зборови, еве ви оставаме видео каде е прикажано ова објаснување.

Во моментов повеќето телевизори, телефони, компјутери и уреди со екран, тТие работат со стапка на освежување од 60 Hz. Иако е вистина дека има компјутери каде овие стапки достигнуваат вртоглави бројки. Па, имаме и паметни телефони кои достигнуваат бројки до 144 Hz. Тоа е добра работа бидејќи постигнувањето поголема стапка на освежување, како што веќе видовме, значи помазни слики и на тој начин не само што изгледа подобро туку и многу го намалува визуелниот замор. Тоа е важно, во свет каде технологијата и екраните се сè поважни и речиси суштински.

Иако отсекогаш се зборувало дека овие високи стапки на освежување се вклучени во уредите за гејмерите, мора да се има на ум дека пазарната ниша е веќе проширена пред неколку години и многу телефони и таблети веќе го имаат вградено. Го имаме примерот на iPad Pro и iPhone 12 и 13, на пример.

Предности и недостатоци на стапката на освежување

Штета е но не се сите предности при високи стапки на освежување. Треба да процените се како целина и сега кога знаеме што значи, да видиме што ќе се случи со него.

Предности:

 • Флуидност и мазност. Ова е јасно. Колку е поголема стапката на освежување на екранот на уредот, имаме поголема мазност и флуидност на сликите. Ова исто така значи дека транзициите во промените на апликацијата, кога скролуваме по iPhone или брзо го движиме глувчето на веб-локација на Mac, или се префрламе од една апликација во друга, ќе се направат многу понепречено и затоа ќе биде попријателски .
 • Повисока стапка на освежување значи помалку замор на очите и затоа можеме подобро да уживаме во искуството со екраните.

Недостатоци

 • Главниот недостаток на високата стапка на освежување е несомнено a поголема потрошувачка на енергија во тој уред. Тоа значи дека имаме помала автономија и затоа, кај iPhone-ите, таа е вградена само во моделите Pro кои имаат поголема батерија.
 • Не сите содржини се достапни со стапка на освежување од 120 Hz. Ова е како да имате телевизор кој може да репродуцира 8K содржина. Ова е во ред, но ако самата содржина не е во 8K, тогаш не ни е грижа за капацитетот на телевизорот.
 • Колку е поголем екранот и толку е поголема стапката на освежување, колку е поскап уредот.

Бидете внимателни со ова. Стапката на освежување не е иста како стапката на примерок.

Во последните месеци, некои од производителите кои претставија уреди чиј екран ја надминува бариерата од 60 Hz на освежување на екранот, исто така се повикаа на стапка на примерок од панели. Се осврнуваме на случајот со некои уреди на Samsung. Се рекламира дека неговиот екран е освежен на 120 Hz и има брзина на примерок од 240 Hz.

Стапката на примерок, исто така измерена во Херци, се однесува на бројот на пати кога екранот го следи влезот на допир. Така, колку е поголема вредноста на фреквенцијата, толку е помала латентноста на допир или влезно заостанување, и поголемо чувство на флуидност и леснотија на движењата. Но  Нема врска за кого зборуваме овде и не се збуни. Логично, колку повисоки двете стапки, толку подобро.

Стапката на освежување на уредите на Apple

Macbook Pro M1

Откако ќе станеме „експерти“ за стапката на освежување на екранот на уредот и дури знаеме како да ја разликуваме од фреквенцијата на земање примероци, ајде да видиме Apple кои уреди постигнуваат повисоки стапки и колку е тоа важно.

iPhone 12 и 13

И iPhone 12 и 13 имаат екрани со брзина на освежување до 120 Hz. Но, внимавајте, не сите модели на iPhone имаат иста брзина. Во овој случај, највисоката стапка доаѓа кај највисоките модели. Ќе имаме 120HZ кај моделите Pro. Во основа за проблем со батеријата и времетраењето на користењето на терминалот. Да ставија екран со таков квалитет во iPhone mini, веројатно за пола ден ќе требаше да бараме приклучок.

Ние можеме резимираме стапката на освежување на iPhone вака:

iТелефон 13 Про и iPhone 13 Про Макс Тие се одликува со најновиот Super Retina XDR на Apple со ProMotion, кој има променлива стапка на освежување од 10Hz до 120Hz. iPhone 13 и iPhone 13 Mini користат 60Hz.

Истото важи и за моделите на iPhone 12

Mac компјутери

Како може да биде помалку, ако iPhone има ProMotion, Mac-ите исто така. Но, немојте да мислите дека сите Mac-и, немојте да мислите дека бидејќи се компјутери тие мора да имаат екрани со повисоки стапки на освежување. Веќе знаете дека колку е поголема стапката и поголем екран, толку е поскапо. Всушност Неколку модели имаат дисплеј од 120 Hz поврзани со нив.

Еден од најголемите новитети на нови 14-инчни и 16-инчни MacBook Pro тоа е токму ова. Мини-LED дисплејот поддржува стапка на освежување до 120 Hz благодарение на ProMotion. Промоција што мора да се активира со софтвер. Затоа, веќе интуирате дека можеме да ја менуваме таа стапка. Нешто што не е ново, бидејќи можевме да ги направиме во други претходни Mac-и. Ако не знаете како, тука имате упатство за тоа како можете да ја менувате стапката на освежување на 16-инчниот MacBook Pro. Можеме да одиме од 60 до 47,95 Hz.

Сепак, оваа фреквенција од 120 Hz не е поддржана од сите апликации во моментот. Всушност, Safari, на пример, сè уште не е адаптиран. Сепак Преглед на технологијата на Safari, бета верзијата на Safari, да. Тоа е токму во најновата верзија на овој прелистувач, 135, во кој Apple воведе поддршка за ProMotion.

Ако се прашувате, ќе ви кажам. бр. Нема iMac со ProMotion. Но, ќе има.

Епл Види

Нема да бидам јас тој што ќе ве изненади, туку како што можеби сте замислиле, Apple Watch нема ProMotion екран. Тоа е многу добар Retina дисплеј, да. Ама не погодува 120Hz.Мислам дека и не ми требаа.

Веќе знаете малку повеќе за овие аспекти на вашите омилени уреди. Од сега сигурен сум дека посветуваш повеќе внимание на стапката на освежување кога одите да купите нов терминал.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.