„Почитуван Тим Кук“, критиките кон „Епл“ од најважниот весник во Германија

Почитуван тим готвач

Да се ​​стави во контекст на целото прашање на затајување данок што Епл го спроведува во Европа (и за кое се критикува многу), и со влошувањето што го предизвика името на компанијата со седиште во Купертино во „Рајските документи“, Во Јас сум од Мак, ви го донесуваме изводот од интересна колумна напишана оваа недела од Волфганг Крач, главен уредник на Зидојче Цајтунг, весникот со најголема популарност во главната земја на Европската унија, Германија.

Со ова отворено писмо, насловено „Почитуван Тим Кук“, Намената е да се покаже сликата што ја имаат голем дел од европското население во случајот на затајување данок на Епл на стариот континент. Навистина интересна гледна точка. Писмото гласи како што следува:

Почитуван Тим Кук,

Вие не ме познавате, но јас ве познавам. Не лично, туку од ТВ, преносите во живо од неговите настапи во Купертино додека тој ги изведува Keynotes, и секако, од весникот и веб-страницата на мојата организација. Јас сум главен уредник на Зидојче цајтунг, водечки дневен весник во Германија и оној што ги доби панамските документи, а подоцна и рајските документидокументи што продолжуваме да ги анализираме и известуваме со колегите од Newујорк Тајмс, Гардијан и скоро 100 други медиумски организации.

Твојата е една од најпознатите и најпрестижните компании на планетата. Вашите производи се исклучителни. IPhone не само што го смени светот, туку и го стори тоа побрзо од буквално која било друга технолошка иновација во историјата. Јаболкото е обожавано од милиони луѓе и има постигнато култен статус. Јас лично поседував iPhone во последните 10 години. Прстите ми го четкаат iPad секој ден. Дома, чека MacBook. Ако секој во нашата редакција требаше да избере помеѓу работен компјутер и паметен телефон, сигурен сум дека повеќето луѓе би сакале да користат уред на Apple.

Јас и моите колеги долго време ги следевме дебатите во САД и Европа за даноците на Apple. Вие, самите, честопати заземавте став за ова прашање, како што тоа го сторите пред американскиот Сенат во 2013 година. Сепак, во „Рајските документи“ откриваме информации што ја нарушуваат сликата за „Епл“ што се обидувате да ја пренесете. Прашањата поставени од Зидојче цајтунг и нашите гореспоменати колеги останаа неодговорени или беа исполнети со клишеа со тесни усни. Зошто?

Почитуван Тим Кук 2

„Епл“ вработува илјадници одлични, високо квалификувани инженери, техничари, адвокати, менаџери и специјалисти за односи со јавноста кои посетувале колеџи и универзитети ширум светот. Многу од овие високообразовни институции се целосно или делумно финансирани со пари на даночните обврзници. Apple има корист директно од инфраструктуратаобразовни или не, што земјите ги одржуваат. Г-дин Кук, неодамна за Newујорк Тајмс изјави дека Епл има „морална одговорност“ не само да и помогне на економијата на САД да расте, туку и да „придонесува за другите земји во кои работиме“.

Се разбира, свесни сме дека Apple е еден од најголемите соработници во САД. Но, што е со надворешноста?

Јавните презентации откриваат дека помеѓу 2010 и 2017 година, во просек, Apple генерираше две третини од профитот надвор од САД. Очигледно, тој заработи 41.1 милијарда долари во 2016 година и 44.7 милијарди долари во 2017 година. Она што го покажуваат и овие поднесоци е дека Од 2010 година, заработените приходи во странство се оданочуваат со стапка од 1 до 7 проценти за Apple. Г-дин Кук, дали сметате дека ова е во согласност со „моралната одговорност“ што ја застапувавте? Таквата „оптимизација на данокот“ - иако легална - Тоа е можно само затоа што специјализираните правни фирми како „Еплби“ дизајнираат сложени структури на компании недостапни за повеќето други фирми.. Квалификувани работници, сопственици на мали бизниси и вработени во повеќето земји надвор од САД, од кои многу сигурно користат производи на „Епл“, немаат средства за да избегнат обични даноци.

Во Германија се проценува дека Apple (кој не објавува точни бројки) лани остварил приход во милијарди, од кои платил 25 милиони евра данок. Со други зборови, само 0.2% од даноците што Епл ги плати ширум светот, завршија тука. Ова не е ни од далечина поврзано со процентот на глобална продажба и профит што Apple го забележа во Германија. Сигурен сум дека можете да ја цените тешкотијата што ја имаме во објаснувањето на ова на нашите читатели.

Но, она што најмногу ме загрижува е начинот на кој „Епл“ упати адвокатска фирма да добие „официјална гаранција за ослободување од данок“ од владата на една нација. Затоа што ти го сакаш тоа? Зошто се чувствувате овластени да не плаќате данок во една земја? Дали сакате нулта даночен статус да биде предуслов за воспоставување даночен престој таму? Што ви дава за право да го направите тоа?

И, какво разбирање за демократијата треба да откриеме од прашањето што ви го постави оваа адвокатска канцеларија? За тоа дали земјата имаше „кредибилна опозициска партија“ или „движење што може да ја замени сегашната влада“? Дали тој се обидуваше да се осигури дека можете да го задржите вашиот данок без данок дури и по избори или промена на владата?

Ова е причината зошто г-дин Кук, Зидојче цајтунг и нашите читатели сè уште чекаат одговори на многу прашања. Apple се рекламира како транспарентна компанија. Ако ова е вистина, тогаш навистина нема причина да молчиме, нели?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.