Единствена USB-C порта за управување со сите нив

USB C mac книга воздух

Освен нов дизајн, потенки дисплеи со висока резолуција (мрежница) И новиот MacBook има повеќе функции што треба да ги знаете за тоа дали вашиот следен компјутер ќе биде Mac.

Новиот MacBook, е првиот Mac да има USB-C приклучок и еден од првите компјутери со оваа нова технологија. Но очекувајте да видите многу нови компјутери и компјутери, со овој вид на USB-C приклучок во следните години.

Ако сте купиле лаптоп во последните 15 години повеќе или помалку, скоро сигурно имате пар USB порти. Малата правоаголна порта, поврзувајќи тастатури, глувци, дискови и микрофони (па дури и може да ги напојува вашиот телефон и таблет), е USB-тип А-порта. ако имате уред со Android или дигитален фотоапарат го користи т.н. MicroUSB, кој користи Стандард USB Type-B.

USB-c-macbook-12

Новиот MacBook е првиот компјутер на Apple кој користи порта УСБ-тип Ц.. Ова пристаниште ќе се справи со полнење, пренос на податоци и надворешни дисплеиВилсон Ротман - The Wall Street Journal

Брзо е
USB-C каблите ќе бидат способни трансфер на податоци, Со 10 гигабити во секунда максимална брзина, според познат форум за имплементатор на USB, сепак Рече Епл отколку портите USB-C на новиот MacBook, ќе надмине 5 Gbps. Максималната моќност за новиот конектор ќе биде 20 волти. Додека УСБ-тип А., го достигна својот врв во 5 Gbps и поголема излезна моќност од 5 волти.

Тој е слаб
Новиот MacBook е А. 24% потенок од претходниот 11-инчен. Пристаниште USB-C, мери 0.83 см со 0.26 см, наместо големината на 1,4 см на 0,65 см за старите USB порти. Новиот MacBook има единствена порта USB-C на левата страна, и а приклучок за слушалки на десната страна.

Разноврсна е
Новиот USB-C на новиот MacBook ќе биде способен за пренос на податоци, уреди за полнење и да се однесуваме како а видео-излезна порта за поврзување на лаптопот со надворешни дисплеи.

јаболко-часовник-macbook-пролет-напред-2015_0982

Никогаш не е обратно
Како Епл молња кабли, пристаништа и кабли USB-C се исти на обете страни, што значи дека каде и да го поврзете, ќе одговара. Ти не мора да се грижите, ако е наопаку или не, како што беше случај со сите USB кабли до оваа точка.

Тој е двонасочен
За разлика од претходните верзии на USB, Тип-Ц е двонасочен, што значи дека може да полни уред, и на двата начина.

Компатибилен е наназад
Најновата верзија на USB, ќе работи со постари USB каблино ќе ви треба адаптер за сè да работи. „Епл“ и производителите ќе продаваат адаптери, во случај сè уште да имате некој од оние стари „iPod Classics“. (Apple во моментов продава адаптери USB Type-C до HDMI  y USB-C до VGA за по 79 долари).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.