Еве како можете да ја извршите опцијата за универзална контрола во macOS Monterey бета 5

macOS Monterey во своите различни бета воведе функција наречена Универзална контрола која ви овозможува да користите тастатура и глувче за Mac за да контролирате друг Mac или iPad. Функција која во моментов не е целосно овозможена официјално. Сепак, благодарение на развивачите, кои ги тестираат бета верзиите и особено бројот 5, оваа функција може делумно да се овозможи.

Функцијата Универзална контрола беше минлива глетка во macOS Monterey бета 4. Во моментов ништо не се слуша повторно. Сепак, функцијата може да се овозможи со промена на некои внатрешни датотеки во оперативниот систем. Слично како корисниците да се вратат на старото Safari во првата бета верзија на macOS Monterey. Процесот не е баш тежок, Но, менувањето на системските датотеки секогаш може да предизвика други проблеми.

Развивач huуовеи hanанг  споделено на GitHub кодовите што ви се потребни за да ја овозможите функцијата на компатибилен Mac (Mac 2016 или подоцна со овозможени iCloud и Handoff). Откако ќе ја преземете датотеката што ги содржи точните кодови, треба да ја преместите во следнава папка:

/ Библиотека / Преференции / FeatureFlags / домен /

Ако папката не постои, ќе треба да се креира рачно. Бидејќи ова е внатрешна папка за macOS, можеби ќе треба оневозможете ја заштитата на интегритетот на системот на вашиот Mac пред да го измените.

Бидете внимателни кога се обидувате да ги направите овие упатства. Тоа се тестови што програмерите ги спроведоа и во принцип не би требало воопшто да тргне наопаку. Но, тоа е како бета, тие се тестови и како такви може да има несакани несакани ефекти. Поради оваа причина, ве замолуваме доколку го направите овој тип на тест направете го тоа на не-главни уреди и секогаш прво со резервна копија, така што во случај на проблеми не треба да ги расипете новите Mac уреди.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.