Зошто мојот iPhone не се полни?

мојот iPhone нема да се полни

Ако се прашувате зошто мојот iPhone не се полни, стигнавте до статијата каде ќе го најдете изворот на проблемот заедно со решението.

Има многу фактори што може да влијае на системот/начинот на полнење на iPhone, од надворешен до внатрешен до самиот уред. Ако сакате да ги знаете сите, ве повикувам да продолжите да читате.

проверете го полначот

Полнач за iPhone

Првото нешто што треба да провериме дали нашиот iPhone не се полни е проверете дали полначот сè уште работи. Иако не е вообичаено, веројатно е дека полначот е проблемот со проблемите со полнењето што ги прикажува нашиот iPhone.

Најлесен начин да проверите дали полначот сè уште работи е користете го со кој било друг уред, било да е тоа iPhone, паметен телефон со Android, таблет или, воопшто, кој било уред што работи преку полнач.

Ако полначот не работи, го најдовме проблемот со полнењето на iPhone. Најевтиното решение е да користите кој било друг полнач што го имате низ дома (најверојатно имате многу во фиоката).

Ако не е така, на Амазон можете да купите полначи за вашиот iPhone од 4 евра (ако барате безбеден уред кој ќе ви трае неколку години). Можете исто така да изберете да купите Не се пронајдени производи за да може да се полни повеќе од еден уред заедно во истиот приклучок.

Пред тоа одлучи да купи полнач, препорачливо е да се провери и бројот на оценки што ги добил статијата и оценката што ја има од корисниците.

Полначи за полнење на iPhone, iPad или iPod touch не се сертифицирани од Apple, што ни овозможува да користиме кој било модел на пазарот. Сертификација на Apple доколку е потребно на кабелот за полнење за тип молња. Ако не сте сертифицирани, iOS уредот ќе го открие и ќе престане да се полни

Оваа сертификација не е потребно на USB-C каблите за полнење, бидејќи тоа е индустриски стандард.

Дали кабелот работи?

кабел за молња

Ако полначот работи, веројатно е проблемот е во кабелот за полнење. Молња каблите се направени од разградливи материјали за да и помогнат на животната средина, така што нивната отпорност на употреба остава многу да се посакува.

Овие кабли обично лупење околу областа на приклучокот за молња. Проверете дали кабелот не е оштетен во ниту една област, вклучително и на целата рута. За да бидете сигурни дека кабелот работи правилно, обидете се да наполните друг уред на Apple со истата врска.

Ако не работи, обидете се да ја преместите областа на кабелот што покажува некакво необично оштетување. Ако по малку поместување на кабелот, вашиот iPhone се полни, веќе знаеме каде е проблемот.

Кога купуваме кабел, можеме да одиме и во Apple Store и во Amazon. Во второто, мора да ги провериме оценките на корисниците, бидејќи кабелот мора да биде официјално сертифициран од Apple.

И јас велам официјално од Apple, бидејќи многу производители ја додаваат оваа низа во описот на ставката кога навистина не е. И, иако на почетокот работи без проблеми, со текот на времето ќе престане да го прави тоа (и ова го кажувам од мое искуство).

Исчистете го приклучокот за полнење

Lightning приклучок за полнење на iPhone

Приклучокот за полнење на iPhone, како и приклучокот за полнење на кој било друг паметен телефон или таблет, тоа е мијалник за нечистотија.

Во таа дупка можете да се акумулирате од прашина до пената, минувајќи низ кој било елемент доволно мал за да влегува и не излегува.

Најбрзиот метод за проверка дали проблемот со полнењето на iPhone е во приклучокот за полнење е дувајќи силно во пристаништето (избегнување плукање во обидот).

Исто така, можеме да го користиме брис за чистење уши за чистење на сите можни остатоци што се импрегнирани во конекторите.

Не мора да користите чепкалка за заби или слични елементи, бидејќи може да го оштетиме конекторот за полнење и да бидеме принудени, да или да, да отидеме во техничка служба за да го замениме.

Исчистете го приклучокот за кабел за полнење

кабел за молња

Приклучоците за молња кабел обично се лесно се валкаат. Ако тие акумулираат нечистотија, тоа не дозволува добар контакт со портот за полнење.

Иако вообичаено е да се помине прстот, оттогаш не се препорачува да се прави тоа оставаме трага од маснотии што долгорочно може да биде посериозен проблем во иднина.

За чистење на приклучокот за молња кабел, се препорачува да се користи изопропил алкохол со крпа без влакненца. Мораме правилно да ги исчистиме двете страни на пристаништето.

Обидете се со безжично полнење

безжичен полнач

Со лансирањето на iPhone X, Apple го претстави поддршка за безжично полнење, оптоварување што функционира исто како и кај уредите со Android што тие ги користеа со години.

Ако вашиот iPhone поддржува безжично полнење, треба да пробате таков полнач. Како стандард за полнење, не е сертифициран од Apple, што ни овозможува да користиме кој било полнач на пазарот.

Како да знам дали мојот iPhone има безжично полнење?

 • iPhone 8
 • iPhone 8 Плус
 • iPhone X
 • iPhone XS
 • iPhone XS Max
 • iPhone XR
 • iPhone 11
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11 Pro Max
 • iPhone SE (2-ва генерација)
 • iPhone 12
 • iPhone 12 мини
 • iPhone 12 Pro
 • iPhone 12 Pro Max
 • iPhone 13
 • iPhone 13 мини
 • iPhone 13 Pro
 • iPhone 13 Pro Max

За полнење на iPhone со помош на поддршката за безжично полнење, само треба ставете го уредот на базата за полнење и почекајте секунда за да започне поставувањето.

Процесот на полнење ја користеше оваа технологија Тоа е многу побавно отколку ако користиме полнач преку кабел. Ако се земе предвид дека повеќето корисници го полнат нашиот iPhone кога одиме да спиеме, времето за полнење не би требало да биде проблем.

Безжичен полнач со а Моќност од 10W, има цена од околу 15 евра во Амазон.

Одете во техничка служба

Ако сè уште не можете да го натерате вашиот iPhone да се полни, проблемот е веројатно не е надвор од iPhone туку внатре во него.

Иако не е вообичаено, портата за полнење на молња на iPhone може тргнете се од чинијата каде што е залемен и не остварува добар контакт.

Како што велам, тоа обично не се случува бидејќи е реверзибилен конектор, никогаш не го притискајте за правилно да го вметнете кабелот за полнење, како да се случува во microUSB портите во Android терминалите.

Ако вашиот iPhone сè уште е под гаранцијаИако е поскапо, најдобрата опција е да отидете во продавница на Apple или во некој од различните овластени центри за поправка што ги има Apple во Шпанија и други земји.

На овој начин, доколку уредот има некој друг проблем кој е покриен со гаранцијата, Apple ќе го поправи вашиот уред без да ви прави проблеми.

Но, ако вашиот уред е стар неколку години, и официјалната гаранција е минато, можете да отидете во различните неовластени центри што можеме да ги најдеме во која било населба. Во замена за неколку евра, ќе ја вратиме можноста да го надополниме нашиот iPhone со кабелот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.