Избришете бекап и други датотеки од iCloud за да заштедите простор

ICloud-синхронизирање-проблеми-0

Со текот на времето и без да сфатиме, повеќе од веројатно е дека ќе забележиме намалување на капацитетот за складирање на iCloudОва е затоа што покрај различните конфигурации за складирање фотографии, датотеки или копии, овие се направени во повеќе од една прилика на транспарентен начин до корисникот, односно го поврзуваме нашиот iPhone со Mac и тој започнува да внесува резервна копија како и прикачете ги фотографиите на облакот на пример.

Токму поради оваа причина, и покрај тоа што е дополнително складирање, тоа може да биде премало за нас за краток временски период, бидејќи, меѓу другото, Apple не нуди дарежлив простор за складирање, барем во бесплатната верзија на услугата . Како и да е, ќе видиме како тој реагира на овој факт и повеќе знаејќи дека сега Google нуди неограничена услуга за складирање фотографии.

iCloud-складирање-бришење-датотеки-копии-0

Во мојот случај, јас окупирав 2,51 GB од 5 GB што се достапни во бесплатната верзија, од кои 2,3 GB се стари бекап што веќе не ми требаат и без кои можам. За да управуваме со меморијата, ќе треба да одиме во менито за преференции во горниот лев агол на работната површина во > Системски преференции> iCloud и ќе се отвори прозорец со нашите податоци, токму во тој момент ќе одиме на долниот лев агол и кликнете на «Управување».

Откако ќе влезете во делот за управување, ќе можеме да ги видиме сите датотеки прикачени на облакот и големината на секоја од нив по апликација и со цел од оној што зафаќа најмногу до најмалку, едноставно би било да го избришете содржина што сметаме дека е соодветна. Поточно во „Фотографии“, единствената опција што ни е понудена е да ја деактивираме библиотеката со слики во iCloud и да ја избришеме содржината, ако кликнеме на „Деактивирај и избриши“ автоматски фотографиите ќе бидат избришани во рок од 30 дена и оваа опција ќе се деактивира, повеќе од доволно време за да ги преземете и зачувате локално.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.