Како да извлечете слика од анимиран gif со преглед

марио-имак

Понекогаш наоѓаме некои од тие слики во формат gif што можеби ни се допаѓаат или изгледаат смешни и би сакале да искористиме некои нејзини рамки за да ја имаме неподвижната слика, како да нормална фотографија ќе биде. Па, ова е навистина лесно да се направи на нашиот Mac и денес ќе видиме како да го направиме тоа од природната алатка OS X, Преглед.

За да го направите ова, првото нешто што треба да направиме е да ја зачуваме предметната слика gif и можеме да го сториме тоа од истата веб-страница каде што е хостирана, тогаш само треба да следете ги овие едноставни чекори да оддели една или повеќе специфични слики од кој било гиф:

Ние кликнуваме со десното копче на нашето волшебно глувче или тастатура и ја преземаме сликата каде што сакаме:

gif-анимирано-преземање

Откако ќе се преземе, треба само да ја отвориме сликата со двоен клик и преглед и кликнете на горното лево мени за да изберете сликички:

gif-слика-3

* Нормално оваа опција за да ги видите сликичките се активира автоматски кога сликата што ја отворивме е во формат .gif.

Сега можеме да ги избереме сликичките што сакаме да ја зачуваме како слика и едноставно да ја влечеме во папката каде што ќе ја зачуваме или на работната површина. Можеме да го смениме и форматот на сликата со едноставно кликнување на сликата со десното копче и избирање на „Извоз како ...“:

извоз-како

Опцијата за зачувување слики може да се изврши од кој било прелистувач, но опциите што ги покажува за зачувување на датотеките може да бидат малку поинакви во секоја од нив. Овие примероци на слики што ги имаме во статијата се направени од прелистувачот Safari.

Повеќе информации - Претворете го „Терминалот“ во изложба како „Apple Store“


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.