Извлечете текст од слики од екранот со апликацијата Screenotate за macOS

Меѓу апликациите за продуктивност кои ги гледаме најразличните верзии во последно време, се оние за снимање содржина: слики од екранот или делови од неа. Од друга страна, имаме апликации што ни овозможуваат да копираме текст од различни делови на текст, од различни веб-страници или апликации. Денес знаеме Скринотирај, што е спој на обете. Главниот квалитет е можноста за сними екран со текст и софтверот е во можност, благодарение на техниките на OCR, да го извлече текстот за да го копира во друг документ. Ова е особено корисно кога имаме скениран документ.

Изненадете го ефективност на програмата. Иако програмата е на англиски јазик, тој го користи моторот Tesseract OCR 4.0 на Google и затоа ги толкува сите јазици со кои Google може да се справи, односно скоро сите. Сепак, заради приватност, кажете ви дека снимките остануваат на вашиот компјутер, односно не се зачувани во облак. Апликацијата е хостирана на лентата со задачи и за секое снимање, се генерира html-датотека што се наоѓа на работната површина.

Активирањето по дифолт е исто како и во macOS, со кратенка на тастатурата (⇧⌘4) иако оваа комбинација може да се смени во преференциите на апликацијата.

Друга функција што ни заштедува многу време е можноста за директно добиете ја врската на мрежата. Затоа, ако фотографирате од веб: Chrome или Safari, врската автоматски се генерира.

На кратко, тоа е едноставен софтвер кој ја извршува работата. Исто така, опфаќа функција која малку или воопшто е развиена од macOS, но многумина вршат на дневна основа. Во ред е развивач да ја турка оваа област. Скринотирај Може да се добие бесплатно, но на сликите на екранот се појавува мал воден печат. Доколку сакате верзија без воден жиг, апликацијата има цена од 14 €. Можете и двајцата преземете на веб-страницата на инвеститорот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.