Се чини дека тестот за гликоза во крвта на Епл е сериозен

заден сензор Apple Watch 6

Новиот патент од Apple покажува дека системот за следење на гликозата во крвта не е само гласина. Се чини дека тие навистина работат на тоа и иако сме сигурни дека нема да биде лесно сите овие луѓе кои треба да го проверуваат нивото на гликоза дневно тие би можеле да најдат многу добра алтернатива.

Вистината е дека патентите не можат да бидат пресвртница и помалку во Apple отколку патентот „дури и воздухот што го дишете“, но секако овој нов патент објавен од Епл инсајдер тоа може да ги промени нашите животи да се имплементира во паметен часовник од компанијата Купертино.

Патентот зборува за неинвазивен метар

Патент за гликоза во крвта

Важно е да се напомене дека остатокот од функциите не можат да бидат засегнати од ова и затоа е голем предизвик за сите инженери на Apple да го постигнат тоа. Во овој случај, тие се поврзани со терахерц-електромагнетно зрачење. Едноставно објасни дека ќе биде еден вид електромагнетски бран што ќе може да го означи нивото на гликоза во крвта благодарение на апсорпцијата на ткивото. 

Звучи комплицирано и така е. Не можеме и не треба да бидеме под никакви илузии во врска со овој нов патент бидејќи е далеку далеку, но ако може да се спроведе во Apple Watch, тоа не би служело само за откривање на нивото на гликоза, исто така, ќе може да открие и други кожни заболувања.

Се чини дека Apple е сериозен во спроведувањето на оваа одлика И иако тоа е само патент, се надеваме дека ова е едно од оние што на крајот ќе ги видите на вистински начин на уредот на Apple. Тоа несомнено ќе биде спектакуларен напредок и ќе избегне да се изврши пункција или вградување на поткожен сензор (каков што е веќе користениот денес) за да се измери оваа важна вредност за луѓето со дијабетес.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.