Инсталирајте дигитален сертификат на macOS преку Firefox

Сертификат MacOS Keychain

Она што денес ќе го коментирам е нешто што наставниците од средното образование треба да го сторат за да можат да се појават на списоците за замена и да ги претстават комисиите на натпреварите за трансфери за следната година. За ова, Министерството за образование, од април, Потребно е за да се забележат промените во тие барања, да се потпише дигитално. 

За да го направите ова, мора да побарате дигитален потпис и една од опциите е преку а Дигитален сертификат Ако немате тастатура со електронски читач на DNI, ако е така, само треба да отидете и да побарате ПИН од Националната полиција и кога ќе дигитално да се потпишете, внесете го вашиот ДНИ и ставете го тој ПИН.

Ако сакате да го имате дигиталниот сертификат она што треба да го направите на вашиот Mac е многу едноставно и за неколку чекори можете да го конфигурирате. Првото нешто што треба да направите е да влезете во мрежата http://www.cert.fnmt.es/certificados преку прелистувачот Firefox за Mac.

На веб-страницата што ја посочивме погоре, треба да започнеме серија чекори што ќе заклучат во е-пошта што ќе ни биде испратена со лозинка. Ајде да видиме како да ја добиеме таа е-пошта испратена до нас:

 • Влегуваме во мрежата преку прелистувачот Firefox.
 • На десната страна на мрежата, кликнете на Добијте / обнови го вашиот дигитален сертификат.

Добијте_цертификат_ и_Ринџер_Ревизор

 • Сега на страницата што е прикажана, кликнете на левата страна на Физичка личност.

Сертификат за физичко_лице

 • Во следниот прозорец од левата страна, исто така, кликнуваме на Добијте сертификат за софтвер> Интернет апликација за вашиот сертификат што, на крајот на краиштата, е дигиталниот сертификат што ќе го инсталираме на нашиот Mac.

Get_software_certificate

Барање за сертификат преку Интернет

Пополнете сертификат за податоци

Arriveе пристигне е-пошта со код што треба да го запишеме. Со овој код за апликација и документацијата за вашиот потребен идентитет, мора да отидете во кој било од регистарските канцеларии овластени од FNMT-RCM за да го докажете вашиот идентитет. За ваша погодност, можете да ја користите услугата за локација во најблиските канцеларии, што ќе ја најдете во нашето електронско седиште на КРЕДИРАЈТЕ ГО ВАШИОТ ИДЕНТИТЕТ.

Кога ќе го направиме овој чекор, тие ќе ни го испратат дигиталниот сертификат што мора да го внесеме во Приврзок за клучеви MacOS. За да го направите ова, мора да ги следите следниве чекори:

 • Отвораме Пристап до приврзоци што можеме да го најдеме во Лента за стартување> Друга папка> Пристап со синџири со клучеви.

Приврзоци за клучеви на Mac

 • Во левата странична колона во долниот дел кликнуваме на ставката Моите сертификати.

Сертификати_ на_Кејчејн_Мак

 • Сега одиме во горното мени и кликнете на Датотека> Увезување ставки
 • Ние ја бараме датотеката со сертификат во папката Преземања ако ја презедовме таму и кликнете на Увоз.
 • По увозот на сертификатот и прифаќањето на условите што ни се прикажани, дигиталниот сертификат е веќе инсталиран на нашиот Mac и подготвен за кога е потребно.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Рафа dijo

  Здраво Педро:

  Ви благодариме за вашиот придонес Се обидов како што посочивте, но сепак не работи. Кога увезувам предмети и го избирам сертификатот (формат .crt), тој не се појавува како рефлектиран во „Моите сертификати“, само во „Сите ставки“, но како да го немам инсталирано, уште од кога се обидувам да користам сертификатот за пристап до платформите или за потпишување документи Mac не ми го идентификува овој сертификат. Пробав неколку пати, но ништо. Што можам да направам? Благодарам однапред.

 2.   Јави dijo

  Здраво Педро,

  Ви благодарам многу за внесувањето, јас само го инсталирав мојот дигитален сертификат (.pfx) и се појавува како рефлектиран во „Моите сертификати“, но наместо зелениот билет што се појавува на вашата слика, што покажува дека е валиден, тој ми кажува дека мојот сертификат не е сигурен. Наместо тоа, откако ќе се инсталира, се обидов да го потврдам во електронската канцеларија на куќата на вратата и ми дава дека (очигледно) е валидна.
  Зошто и како можам да направам прстенот на клучот да изгледа валиден?

  Честитки и благодарност однапред