Apple продолжува да го унапредува софтверот за автономни автомобили

Проект Титан

Научници и инженери од компанијата со седиште во Купертино веќе долго време развиваат технологија за автономни возила така што паметните автомобили можат да детектираат велосипедисти и пешаци користејќи понапредни сензори.

Според списанието Ројтерс, објавениот документ е насловен «Учење од крај до крај за откривање на 3D предмети врз основа на облак» и опишува како новиот софтвер ќе го подобри капацитетот на LiDAR системите (Откривање и вртење на светлината ó Откривање и рангирање на ласерско сликање) да препознава предмети на безбедно растојание и со тоа да избегне каков било судир или прегазен.

Самовозечките автомобили често користат комбинација на камери чувствителни на длабочина и далечина и LiDAR сензори., ставајќи ги во светот околу нив.

Јаболко автомобил

Тимот кој работел на тоа тврди дека има многу охрабрувачки резултати во избегнување судири и судири со велосипедисти и пешаци, благодарение на имплементираната технологија LiDAR. Во моментов, експериментите се фокусираат на компјутерски симулации, но се очекува да се примени во реална пракса на почетокот на 2018 година.

„Епл“ со години го чуваше крајно тајно овој вид истрага, но во текот на оваа 2017 година, компанијата беше малку потранспарентна и откриваше каде напредуваше.

Всушност, практично пред една година, „Епл“ посегна и им дозволи на истражувачите кои работеа на ваков тип на проекти да ја споделат својата работа и напредокот што го постигнаа, во корист на истрагите на целата научна заедница.

Исто така, само за неколку месеци, Истражувачи од калифорниската компанија го отворија она што сега е познато како Весник за машинско учење на Apple, блог во кој се наведени детално сработеното и учењето добиено на теми како што се вештачка интелигенција, автономни автомобили, подобрувања во квалитетот на екраните и теми поврзани со екосистемот на Apple.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.