Како да ги видите сите ваши фотографии на iCloud на вашиот Mac и другите уреди на Apple

iCloud Drive

Една од опциите што ги имаме на располагање во iCloud е да можеме да ги видиме сите фотографии што ги имаме во облакот Apple од кој било уред, дури и од компјутер со Виндоус. На кратко, пристап до целата наша галерија сè што ви треба е договорниот простор, бидејќи очигледно со 5 GB што ни ги даваат не е доволен. Но, штом имаме договор за договор за податоци, лесно е да пристапите и да ги прегледате сите слики и видеа од кој било компјутер, денес ќе видиме како да пристапите до нив.

Како да активирате Фотографии во iCloud

Прво на сите, ние треба да ја имаме функцијата активна за да можеме да ги гледаме фотографиите на сите уреди што ги имаме и за ова треба да ги следите овие Претходни чекори:

  • На Mac, одете во System Preferences> Apple ID. Кликнете на iCloud во страничната лента и потоа изберете Фотографии. Ако имате постара верзија на macOS, одете во System Preferences> iCloud. Кликнете на Опции до Фотографии, и потоа изберете iCloud Photos.
  • На вашиот iPhone, iPad или iPod touch, одете во Поставки> [вашето име]> iCloud> Фотографии и вклучете ги iCloud Photos.
  • На Apple TV 4K и Apple TV HD, одете во Поставки> Корисници и сметки> iCloud. Потоа вклучете Фотографии во iCloud.
  • На компјутер со Виндоус, нашиот совет е да користите iCloud.com.

Штом е активен, тоа е едноставно и самото Apple ни остава a видео примерок на вашиот канал на YouTube за да можеме да видиме како да пристапуваме или да уредуваме фотографии од кој било Mac, iPhone, iPad, iPod Touch, итн ...

Сега гледаме колку е едноставно да се сподели и прегледајте фотографии во iCloud сè што треба да направите е да го проширите планот за складирање така што сите ваши фотографии и бекап да се вклопат во вашиот план за облак.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.