Како да компресирате датотеки во .zip со OS X и со лозинка

внесете-лозинка-компресирајте

Во повеќе од една прилика се најдов во позиција да треба да компресирам датотеки во формат .zip, а подоцна да додадам безбедносен слој со лозинка. Повеќето корисници го користат форматот што го споменавме со цел да се намали големината на датотеката или збир на датотеки за да може да се сподели.

Овој процес е автоматски во OS X и едноставно избирање на датотеките за компресија во .zip и пристап до идејното мени на десното копче на глувчето може да го добиете потребното пакување. Сега OS X не додава слој на безбедност на лозинка на тоа датотека .zipТоа не значи дека не можеме да го сториме тоа, бидејќи системот, преку терминалот, ви ја дава опцијата користејќи ја потребната команда. 

Компресирањето датотеки во OS X воопшто не е тешко бидејќи ќе треба да изберете само датотеки или папки за да ги компресирате, притиснете го десното копче на глувчето или тастатурата и потоа кликнете на «Компресирај». Автоматски ќе добиете датотека со исто име како и оригиналот, но компресирана. Имајте на ум дека за да компресирате неколку датотеки, она што треба да направите е да креирате папка во која се сместени и потоа да ја компресирате целата папка.

Досега добро. Проблемот е кога корисникот, без оглед на причината, сака таа .zip-датотека да има безбедносен слој со лозинка. Оваа акција може да се изврши и од OS X но не автоматски. За да го направите ова, мора да ги следите следниве чекори:

Имајте на работната површина датотеката или папката што сакате да ги компресирате со лозинка.

  • Отворете го терминалот од Launchpad или Spotlight.
  • Тогаш мора да ја користите следнава команда:

zip -ejr Пример.zip / file_path

Во претходната команда го имаме тоа пример.zip е името што ќе го дадеме на добиената датотека.

Од друга страна, file_path е патеката на датотеката што треба да се компресира за да не мора да ја пишувате, влечењето на датотеката до терминалот ќе ја покаже патеката.

терминал-компресирај-датотека

  • Потоа, системот бара да ја внесете лозинката и потоа да ја потврдите.

папка-корисник-zip

  • Генерираната датотека може да се најде во Macintosh HD> Корисници> Вашето корисничко име

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.