Како да ги отстраните апликациите од менито за споделување на macOS

Избришете го менито за споделување апликации

macOS ни нуди различни начини за споделување на содржината што сме ја зачувале на нашиот компјутер или што ја создаваме. Од самата работна површина macOS или преку папките каде што ги зачувуваме нашите датотеки, користејќи го десното копче на глувчето, можеме користете го менито за споделување.

При избор на опцијата Share, се прикажуваат различни апликации и / или услуги преку кои можеме да го испратиме документот до други апликации и / или услуги. Сепак, веројатно е дека многу од апликациите прикажани во ова мени не се наш вкус затоа што не ги користиме.

Благодарение на опциите за прилагодување на macOS, можеме отстранете ги сите апликации прикажани во тоа мени, но што не го користиме, така што се прикажани само опциите што навистина ги користиме, така што е многу полесно да ја најдеме апликацијата или услугата што ги користиме.

Отстранете ги апликациите од менито за споделување на macOS

Избришете го менито за споделување апликации

 • Пред сè, мора да пристапиме до опциите за конфигурација на macOS преку Системски преференции> Екстензии.
 • Во десната колона, кликнете на Сподели мени.
 • Откако ќе кликнеме на десната колона, во левиот дел од тој прозорец, се прикажани сите апликации што ни нудат опција за споделување директно од менито macOS.
 • Сите опции што моментално се прикажани во менито ги имаат го провери соодветното поле.
 • Ако не сакаме да продолжат да покажуваат, едноставно мораме одштиклирајте го полето дописник. На овој начин, сите полиња со апликации што ги одштиклираме веќе нема да бидат достапни во менито за споделување.

Апликациите што ја нудат оваа функција се појавуваат директно во ова мени, така што нема нема начин да додадете нови апликации на постојните, освен ако апликацијата не ја понуди таа функција.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.