Како да ги поправите дозволите во OS X EL Capitan од терминал

Терминал-единечен режим-апликации-јосемит-0 Вчера ја покажавме опцијата достапна во Алатката за дискови што ја нуди Apple за да симулираме или да извршиме проверка и поправка на дисковите користејќи опцијата за прва помош. Оваа опција е точна и не мора да се прави на дневна основа, бидејќи самиот Apple го потврдува тоа, но манијата на корисниците, вклучувајќи ме и мене, нè наведува да мислиме дека од време на време и особено кога Mac не го прави тоа работи целосно флуидно, добро е да се изврши верификација и поправка на дискови, во овие случаи внесете ја опцијата Прва помош или командите во терминал денес е време да го видиме вториот.

За ова, можеме да пристапиме до Терминалот на два начина или со пристап од Стартна рамка> Други папки> Терминал или со пристап директно од Пишување терминал во центарот на вниманието. Откако ќе се отвори, одиме со потребните команди за извршување на оваа поправка или верификација на дисковите.

дозволи

Чекорите се едноставни, но важно е да погледнете на горната слика за да ги видите двојните цртички на командната линија. Откако ќе се отвори терминалот, ја копираме или запишуваме оваа командна линија за да го потврдиме дискот со двојни цртички:

sudo / usr / libexec / repair_packets –veryy –standard-pkgs –volume /

Можеби ќе те прашам за вашата лозинка за администраторот на Mac, Дури и ако не гледате како покажувачот се движи кога пишувате, запишете го. Откако ќе се провери дискот (Бидете трпеливи ако имате многу досиеја и документи) можеби нема да открие ништо толку подобро, но ако открие нешто, предупредувањето ќе се појави во мојот случај:

Дозволите се разликуваат на „Библиотека / Јава“, треба да бидат drwxr-xr-x, тие се drwxrwxr-x.

Корисникот се разликува на „private / var / db / displaypolicyd“, треба да биде 0, корисникот е 244.

Групата се разликува на „приватен / var / db / дисплејполицид“, треба да биде 0, групата е 244.

Сега сме оставени изврши поправка на дискот доколку е потребно, копирање на оваа линија на текст:

sudo / usr / libexec / поправка_пакети - поправка -стандардни-pgs-обем /

Бидете трпеливи и почекајте да заврши процесот, исто така, имајте на ум дека Мек може да биде побавен додека работи верификацијата и поправката на дискот. Ако сакате да ги проверите или поправите дозволите на друга единица мора да го одредиме јачината на звукот менување на „/“ на крајот од текстуалната линија.

Капетан

Повторно треба да се повтори она што беше кажано вчера и на почетокот на ова упатство, мора да биде јасно дека не е потребно да се изврши оваа задача бидејќи таа самата ја објаснува, но ако поради некоја причина вашиот Mac престане да работи како и обично или некоја апликација дава ти проблеми Она што би се обидел и би го препорачал пред сè, е Дозволи за поправка а потоа гледаме други опции.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

21 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Тони dijo

  Ова не решава ништо за мене, не работи за мене и исто така затоа што Тим Кук и неговите послушници отстранија важни работи од OSX кога работеше прекрасно, како што е RAID со два хард дискови или SSD

 2.   Тони dijo

  Таа команда не работи, мора да ставите нешто друго затоа што ми вели АКЦИЈА МОРА ДА СЕ ПОСТАВУВА ...

 3.   Алберто dijo

  repair_packages: Мора да се наведе дејство.

 4.   Осигурување dijo

  затоа што е со 2 скрипта: sudo / usr / libexec / repair_packs - провери –стандардни-pkgs /

 5.   Алберто dijo

  Ниту …… ..repair_packs: Акција мора да биде наведена.

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Добар Алберто,

   можете да го испробате ова за да видите дали реагира на вас:

   sudo / usr / libexec / repair_packets –veryy –standard-pkgs –volume /

   сопија и паста и кажи ми

   Со почит

 6.   Jordорди Гименез dijo

  Веќе оди. Гледам дека она што недостасува се цртички на текстуалната линија. Се чини дека Терминалот не ги толкува кога копираме и ставаме директно од блогот

  се користат двојни цртички без ваков простор: - - потврди - - стандардни-pkgs - -волумен /

  Ти кажи ми!

 7.   Алберто dijo

  Mac-Mini-de-Alberto-Blanco: ~ ABA $ sudo / usr / libexec / repair_packets –verify –standard-pkgs –volume /
  Лозинка:
  repair_packages: Мора да се наведе дејство.
  Mac-Mini-de-Alberto-Blanco: ~ ABA $

 8.   Алберто dijo

  Сега ако… .sudo / usr / libexec / repair_packs - - потврди - - standard-pkgs - -волумен /

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Јас сум среќен тогаш! Застанав ставајќи ја јачината на звукот на крајот од редот ^^

   Постот е веќе изменет и ви благодарам многу !!

   Честитки!

 9.   франктастичен франктастичен dijo

  работи ок

  проверете ги дозволите за OS X El Capitan од терминалот

  sudo / usr / libexec / repair_packets –veryy –standard-pkgs –volume /

  поправете ги дозволите на OS X El Capitan од терминалот

  sudo / usr / libexec / поправка_пакети - поправка -стандардни-pgs-обем /

  1.    франктастичен франктастичен dijo

   скриптите мора да бидат напишани во терминалот

 10.   вознемирен dijo

  По три обиди, ОК работи. Грешев во врска со сценаријата. Па, бидејќи оперативниот систем ги поправа дозволите автоматски, во мојот случај поправи голем број од нив.
  Ви благодарам многу на Jordорди, јас периодично ќе извршувам проверка / поправка на дозволите, како што сторив со Снежниот леопард.

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Ви благодариме за читањето на нас!

   Тоа всушност не го прави тоа автоматски секој пат, што прави тоа е поправка на дозвола кога инсталираме ажурирање на системот.

   Поздрав Ансенсо.

 11.   Hinинјуу Марукез (@shinjumarkez) dijo

  Дека Apple ја отстрани опцијата за поправка на дозволите од алатката за дискови е страшно лошо. Само што ја извршував постапката што ја посочивте, имав и неколку грешки со скриптите на почетокот, но тоа е тоа! Открил 5 грешки и сега ги поправа. Ви благодарам многу за споделувањето на оваа прекрасна информација!

 12.   Франциско Хуизар dijo

  Може ли некој да ми помогне за грешки да ја сменам дозволата на мојот хард диск само да напише некој знае како да ги смени овие дозволи за читање и пишување од терминалот мислам дека 'слично на ms2 со команди не да ако ми објасниш многу би ја ценел помошта бидејќи не го чита дискот, мојот екран останува празен

 13.   Jaime dijo

  Ви благодарам многу за придонесот! Мене ми работи со внатрешниот диск, но со надворешниот ми дава порака за грешка ... Ова е она што го добивам:
  sudo / usr / libexec / поправка_пакети - провери –стандардни-pgs-датотеки волумен
  Не може да се најдат пакети за овој диск
  Некаков поим? 🙂

  1.    Густаво dijo

   Го имам истиот проблем, дали можеш да го решиш?

 14.   Каролина Китлер dijo

  Дозволите за поправка не се вклучени во прва помош од Ел Капитан. Дали е тоа еден чекор кога порано имаше два за да се олесни тоа?

 15.   Даблах dijo

  Благодарам, проблемот беше што е простор и 2 цртички, препорачувам да пишувам рачно

 16.   мариоплпро dijo

  Како се прави со други дискови каде што не е ОС?