Како да ги прилагодите известувањата на вашиот Apple Watch

Една од најголемите предности на новата Епл Види е да може да се консултира со известувања што добивате практично само гледајќи го затоа што неговиот екран се вклучува автоматски кога ќе ја кренете раката со тоа движење што сте го правеле цел живот за да го проверите времето. Сепак, можеби нема да сакате да ги примате сите известувања, ако не само оние што ви се важни, нешто што исто така ќе го продолжи животот на батеријата во текот на денот. Така, денес ќе видиме како да ги прилагодите известувањата на вашиот Apple Watch И, како што ќе видите, тоа е многу многу едноставен процес.

На вашиот Apple Watch, само известувањата што ги сакате

Останува помалку од една недела за да можете да го постигнете вашиот посакуван Епл Види па ајде да одиме таму со уште еден мини-водич што ќе ви помогне да го конфигурирате како што сакате од првиот ден.

до прилагодете ги известувањата што ги добивате на вашиот Apple Watch Haveе мора да следите неколку едноставни чекори, но на вашиот iPhone, во апликацијата часовник, и тие се следниве:

1. Отворете ја апликацијата Епл Види.

2. Одете во „Известувања“.

3. Кликнете на апликацијата чии известувања сакате да ги конфигурирате да се појавуваат на вашата Apple Watch. 

4. Кликнете на „Прилагодено“ и активирајте ги / деактивирајте ги различните функции што ќе ги најдете.

Прилагодете ги известувањата на Apple Watch на iPhone

Каков тип на известувања можете да добиете на вашиот Apple Watch?

Секоја од достапните апликации има „уникатни известувања“ што можете да ги прикажете или не во вашата нова Епл Види. На пример:

 • со пошта ќе можете да ги активирате или деактивирате известувањата за дојдовните е-пошта за секоја од сметките што сте ги конфигурирале.
 • En Телефон можете да ги активирате или деактивирате известувањата и звуците на повиците.
 • со Активност можете да одлучите дали примате потсетници, исполнети цели, достигнувања и неделни резимеа во вашите Епл Види.
 • со Потсетници, сигналите и звуците на оваа апликација.
 • En Календар, може или не смеете да дозволите вашиот часовник да прикажува известувања за предупредувања за покани, одговори на покани, неодамнешни настани или споделени календари.

Известувања за Apple Watch

Управувајте со известувања на вашиот Apple Watch според вашите сопствени потреби и со тоа ќе избегнете, од една страна, да добивате континуирани известувања кои всушност „не ве интересираат“, барем за момент, а од друга страна, ќе заштеди батерија и дека вашиот часовник од јаболка трае до ноќта.

Ако ви се допадна овој пост, не пропуштајте уште многу совети, трикови и упатства во нашиот дел Упатства. И ако се сомневате, во Applelised Прашања ќе можете да ги поставите сите прашања што ги имате и исто така да им помогнете на другите корисници да ги расчистат своите сомнежи.

Ахм! И не пропуштајте го нашиот Подкаст !!!

ИЗВОР | iPadize


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.