Како да ги синхронизирате контактите, календарите или потсетниците на iCloud на вашиот Mac

Системски преференции

Една од опциите што ги имаме на располагање во macOS и остатокот од уредите iOS и iPadOS е да ги синхронизирате контактите, календарите или потсетниците во iCloud. Овој тајминг може да работи совршено за вас, но Можно е понекогаш да не успее или директно тие да не се синхронизираат автоматски па да видиме решение за тоа.

Првото нешто што треба да го направиме пред да се вклучиме или да допреме нешто во конфигурацијата е да провериме дали контактите, календарите и потсетниците се достапни во облакот и за ова можеме директно да пристапуваме до мрежната статус на облакот на Apple. Можеме да го сториме тоа од оваа иста врска став видете дали системот е во прекин или сè работи како што треба.

Во случај на потсетници, мора да се земе предвид дека понекогаш тие не се компатибилни со претходните верзии macOS и iOS, па може да имате проблеми со пристапот до нив сè додека не ги ажурирате вашите системи со најновата достапна верзија.

Резервна копија на сите податоци пред што било друго

Очигледно ќе ги допреме поставките на овие податоци, така што најважно е да направиме резервна копија на овие податоци на нашиот Mac за да избегнеме можни проблеми во случај на дефект. Ова е од суштинско значење во сè што бара допирна конфигурација и податоци за облак, така запомнете да направите копија од овие податоци.

Сега, ако имаме проблеми со синхронизацијата на овие податоци, можеме да започнеме со едноставното и тоа е како што рековме претходно, проверете дали немаме ново ажурирање на системот. Ако ова е ажурирано, мора да се исполнат низа системски барања за да може да ги споделите и меѓу нив:

 • Бидете на iOS 13 или iPadOS
 • iWork за iOS (страници 2.5 или понова, броеви 2.5 или понови, клучни 2.5 или понови)
 • macOS Каталина
 • Safari 9.1 или понов, Firefox 45 или понов, Google Chrome 54 или понов, или Opera
 • iWork за Mac (Страници 5.5 или понова, броеви 3.5 или подоцна, воведен 6.5 или понов
 • watchOS 6

Сега можеме да продолжиме со останатите чекори и еден од нив е да кликнеме на Mac дека нашата сесија iCloud е активна и дека го имаме истиот Apple ID на Mac, iPhone итн. Пристапивме до менито на Apple > Системски преференции, кликнете на Apple ID и потоа на iCloud. Ако користите macOS Mojave или порано, изберете мени на Apple> Системски преференции, а потоа кликнете iCloud. Во оваа смисла сè треба да работи.

Обично услугата работи добро, но можно е од некоја причина да не успее, не заборавајте прво да го проверите статусот на услугата и ако сè е правилно, можете да ги следите чекорите за да се обидете да ја активирате оваа синхронизација помеѓу вашите контакти, календари и потсетници.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.