Како да ги смените поставките за филтер за спам на Mac

пошта

Постојат неколку опции и различни методи за апликацијата Mail и нејзиното управување. Во овој случај, сакаме да споделиме со вас една од опциите што треба да ги промениме поставки за филтер за спам, но тоа ќе зависи од многу фактори и најважна е е -поштата што ја користиме сама по себе, без разлика дали станува збор за iCloud, Gmail, Outlook, итн.

Поголемиот дел од времето треба да управувате со спам директно од апликацијата за домашна пошта, поштата управува само со дојдовната пошта и е примач на истата и понекогаш, ако сакаме е -пошта да не се чува во послужавник за спам, мора да пристапиме до поставките од веб -страницата на клиентот за е -поштаОва не може да се управува од Пошта на Mac. Во секој случај, ова е друга тема што можеме да ја видиме во друго време, сега ќе видиме како можеме да управуваме со поставките за филтерот за спам во Пошта.

Променете ги поставките за филтер за спам

Филтерот на овие пораки може да се прилагоди, но како што рековме, не се користи за извршување на сите задачи што ги сакаме и понекогаш треба да пристапите до самата е -пошта директно од веб, било да е тоа Gmail, Outlook, Yahoo итн. Во овој случај, ќе видиме како да го прилагодиме филтерот и за ова треба да пристапиме од самата апликација Пошта од нашиот Mac, кликнување на „Поставки“, а потоа на спам. 

 1. Одредува што треба да прави поштата кога ќе пристигне спам. Ако сакате да проверите што филтерот идентификува како спам, изберете „Означи како спам, но остави го во сандаче“.
 2. Кога сте сигурни дека филтерот правилно идентификува спам, изберете "Премести во поштенско сандаче за спам".
 3. За да поставите други дејства, изберете „Изведување на сопствени дејства“ и кликнете Напредно.
 4. За да се осигурате дека базата на податоци за филтри се користи за идентификување на спам, не ја менувајте стандардната состојба "Оваа порака е спам."
 5. Изберете опции за да ги ослободите објавите од прегледот, како што се објавите од луѓе што го користат вашето полно име.
 6. За да ги филтрирате сите критериуми за откривање на спам, својствени за пораките, изберете „Прифати заглавија на порака за спам“.

Се разбира, поштата не е најдобрата алатка за управување со пошта на нашиот Mac, но во повеќето случаи или ја користите самата домашна пошта или користите пошта за сите земајќи ги предвид вашите сопствени ограничувања. 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.