Како да гледате iCloud фотографии на iPhone?

Поставете iCloud на iPhone

Доколку имате фотографии внатре icloud и не знаеш што да правиш За да ги видите, без разлика дали се на iPad, iPhone или iPod touch, ви препорачуваме да ја прочитате оваа објава. Овде ќе укажеме како да гледате слики на iCloud. 

 

Без оглед на тоа каков тип на мобилен имате, дали Android или Apple, нормално е да сакате да ги зачувате вашите спомени во формат на фотографија или видео. Ова е една од главните употреби на паметните уреди како што се iPhone, бидејќи имајќи такви професионални камери, можете да ја користите за да фотографирате или видеа од сè што сакате.

Apple нуди услуга за складирање за сите негови корисници, кој се нарекува iCloud, и таму ќе бидат безбедно складирани твоите фотографии, вашите видеа, датотеки, белешки, па дури и вашите лозинки.

Со користење на iCloud, сите ваши податоци ќе бидат ажурирани. на секој уред што го имате. Сепак, има корисници на уредите на Apple кои не знаат како да ги прегледуваат своите датотеки во iCloud, а доколку сте еден од нив, ве советуваме да продолжите со читањето.

Активирајте ја функцијата Photo Stream

За да се најавите и да ги прегледате вашите фотографии во iCloud, прво треба да проверите дали функционира фотографијата во стриминг е активиран. За да го направите ова, следете ги овие чекори:

 • На вашиот мобилен, одете во „Поставки“, а потоа во „Вашето име“. Таму ќе се појават сите функции поврзани со вашата сметка на Apple, вклучувајќи го и iCloud.
 • Сега, изберете „iCloud“, „Фотографии“.
 • Проверете дали е вклучена функцијата „Мој фото поток“.

Во случај да го имате активирано, многу подобро за вас. Не треба да правите ништо друго освен Внесете „Фотографии“ и пронајдете го албумот на «Стриминг фотографии„. Ако не беше овозможено, сега ќе забележите како ќе имате пристап до споменатиот албум на вашите фотографии.

iCloud за iPhone

Секоја фотографија што ја правите со кој било уред со iOS ќе се прикачи на iCloud кога е поврзан на WiFi мрежа, со ограничувања како оние објаснети подолу:

 • Максимум 1.000 фотографии.
 • Тие мора да се направени во рок од 30 дена.

Откако ќе го овозможите Photo Stream, сите ваши уреди на Apple што ја имаат вашата сметка на Apple ID ќе ги синхронизираат фотографиите кога ќе се поврзете на Wi-Fi мрежа. На пример, ако вашиот компјутер користи оперативен систем Виндоус, ќе треба преземете iCloud и поставете го со вашата сметка на Apple.

Не заборавајте дека опцијата за Преносот на фотографии мора да биде активиран за да функционира процесот.

Инструкции за гледање фотографии на iCloud

Следно, бидејќи вашите фотографии и видеа ќе се зачуваат во iCloud, Време е да знаете како да пристапите до овие датотеки. Вие само треба да ги следите овие чекори:

 • Внесете ја апликацијата „Фотографии“.
 • Допрете на табулаторот „Библиотека“ за да ги видите фотографиите што ги имате.
 • Допрете на „Албуми“ за да ги видите „Мои албуми“, „Споделени албуми“, „Луѓе и места“, „Тип на содржина“ и на крај, „Комунални услуги“.

Од друга страна, ако неодамна сте избришале некоја фотографија и би сакале да видите што е тоа, следете ги инструкциите подолу:

 • Одете во апликацијата „Фотографии“.
 • Допрете на табулаторот „Албуми“.
 • Скролувајте надолу додека не стигнете до „Utilities“ и потоа допрете на „Deleted“.

И фотографии и видеа кои се избришани ќе бидат сместени во албумот „Неодамна избришани“ од вашите уреди и тие ќе останат таму до 30 дена. 

Кога ќе истече временскиот рок и не сте повратиле ништо, секоја ставка ќе биде трајно отстранета од сите уреди што сте ги поставиле за iCloud Photos.

Начини за проверка на iCloud

Кога го користите вашиот Apple мобилен за да фотографирате или да правите видеа речиси секојдневно, најчеста работа е складирањето е значително намален. Од таа причина, ако сакате да проверите колку простор ќе заземат iCloud Photos на вашиот iPhone или iPad, следете ги упатствата подолу:

 • Одете во делот „Поставки“, а потоа во „Вашето име“.
 • Допрете на „iCloud“ и „Управување со складирање“.
 • Допрете на „Промени план за складирање“ ако сакате да ги промените поставките за складирање.

прегледувајте ги фотографиите на iCloud на iPhone

На тој начин, ќе обезбедите повеќе простор за идни фотографии или видеа што сакате да ги снимате со вашиот iPhone или iPad.

Пристапете до iCloud Photos од компјутер со Windows

Бидејќи iCloud е услуга Епл ексклузивно а Windows му припаѓа на Microsoft, iCloud нема да може да се инсталира автоматски на компјутер со оперативен систем Windows.

За среќа, можете изберете да преземете софтвер iCloud за вашиот Windows компјутер за да можете да ги гледате фотографиите на вашиот iPhone на вашиот компјутер. Она што треба да го направите е:

 • Преземете iCloud за Windows на следниот линк.
 • Инсталирајте го софтверот и продолжете да го отворате.
 • Откако ќе влезете во интерфејсот, ќе можете да ја конфигурирате вашата сметка на Apple ID за да ги синхронизирате сите фотографии и видеа на вашите уреди на Apple.

Користејќи ги овие методи, ќе знаете како да видите слики на iCloud, и ќе можете да ја спасите секоја фотографија или видео што случајно сте ги избришале.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.