Како да го вклучите „Перењето на рацете“ на Apple Watch

миење раце

Една од опциите што ги нуди Apple во верзијата watchOS е „Перење на рацете“ што многумина од вас веќе ќе го знаат. Оваа акција што денес станува толку важна за нас поради проклетата бубачка што минува низ улиците Доаѓа деактивирано од потекло на Apple Watch и денес ќе видиме како да го активираме.

Тоа е неопходен чекор бидејќи оние што доаѓаат од претходните верзии на watchOS и iOS ја имаат оваа опција деактивирана, така што ќе ги запомниме чекорите што треба да се следат за да се активира. Најважно во овој случај е активирајте ги известувањата кога ќе дојдете дома ако сме едни од оние кои денес забораваат на оваа важна акција. Ајде да видиме како прво да го активираме, што е многу едноставно.

Како да го вклучите „Перењето на рацете“ на Apple Watch

Активирајте го миењето на рацете

Првото нешто што треба да го направиме е отворете ја апликацијата на самиот часовник и активирајте ја апликацијата. За да го направите ова, одиме во Поставките за да кликнеме на тајмерот за миење раце и да го активираме. Откако ќе го спроведеме овој чекор, можеме да прифатиме дека часовникот открива според локацијата кога влегуваме во куќата за да нè потсети на миење раце, дури и да додадеме известувања и потсетници.

Кога Apple Watch открива дека почнувате да ги миете рацете, започнува тајмер од 20 секунди. Ако застанете пред 20 секунди, ќе бидете охрабрени да ги завршите. За да дадете вибрации кога ќе го завршите времето, вклучете ги Вибрациите на екранот „Перење раце“.

Сега, ќе видиме друга опција што е важно да се знае и е наменета за оние кои го имаат Apple Watch конфигуриран за роднина. Во овој тип на конфигурација имаме контрола над часовникот и тој е фокусиран на малолетни лица или постари луѓе кои не разбираат премногу како работи часовникот. Во овој случај, чекорите се исти, но мора да имаме домашна адреса утврдена на вашата картичка во апликацијата Контакти на iPhone.

За да ги видиме податоците за просечното време кога ги миеме рацете, ја отвораме апликацијата Здравје на iPhone и кликнете на Истражи> Други податоци> Перење на рацете. Отпрвин нема да имаме податоци, но тие ќе бидат зачувани во овој дел.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.