Како да го активирате просторното аудио на вашиот Mac

Просторно аудио

Една од опциите што ја имаме на Mac е активирање на просторно аудио. За сите оние кои не знаат точно што е ова просторно аудио, можеме накратко да ви го кажеме тоа се состои од слушање на звук со динамично следење во зависност од положбата на главата. Овој звук е дистрибуиран низ целиот простор, создавајќи целосно извонредно и извонредно искуство за слушање.

Логично за ова ни треба уред компатибилен со овој звук и нашиот Mac заедно со AirPods Pro, AirPods Max или слушалки компатибилни со овој тип на звук е минимум потребен комбо.

Просторното аудио добивате многу поисхрабрувачко искуство со поврзување на уредот, гласот останува со актерот или дејството што се гледа на екранот. За да овозможиме просторно аудио во Apple Music, прво мора да бидеме јасни дека ни треба iOS 14.6 или понова верзија на iPhone, iPadOS 14.6 или подоцна на iPad и macOS 11.4 или подоцна на Mac.

Оваа опција за звук е компатибилна со: AirPods, AirPods Pro или AirPods Max BeatsX, Beats Solo3 Wireless, Beats Studio3, Powerbeats3 Wireless, Beats Flex, Powerbeats Pro или Beats Solo Pro Вградени звучници на MacBook Pro (модел 2018 или подоцна), MacBook Air (модел 2018 или подоцна) или iMac (модел 2021) Во овој случај секогаш треба да ја изберете опцијата секогаш вклучена ако користиме слушалки од трети страни кои не поддржуваат автоматско поврзување.

Сега, кога ги имаме сите индикации ајде да видиме како да го активираме ова просторно аудио на Mac:

  • Ја отвораме апликацијата Apple Music и потоа кликнуваме на Preferences
  • Кликнете на опцијата Play и изберете го паѓачкото до Dolby Atmos
  • Тука кликнуваме на Автоматско или Секогаш вклучено

И во двата случаи ова Просторно аудио ќе го имаме активирано на Mac но ако избереме автоматско, патеките ќе се репродуцираат во Долби Атмос секогаш кога е можно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.