Како да активирате и што е „Режим на класа“ на Apple Watch

Овозможете режим на класа

Една од новите карактеристики на watchOS 7 е „Режим на класа“. Оваа опција, која е слична на режимот театар или кино на Apple Watch, нуди опција за блокирање на апликации и компликации покрај активирањето на режимот „не вознемирувај“.

Во овој режим, часовникот прима известувања и повици за итни случаи, но останатите функции се блокирани додека не го напуштиме овој „Режим на класа“ на часовникот. Можеме да кажеме дека овој режим се разликува од режимот за тишина и останатите режими што ги нуди часовникот. за различни ситуации.

Како да активирате и што е „Режим на класа“ на Apple Watch

Активирањето на овој режим е едноставно, но пред сè мора да го додадеме во часовникот бидејќи е деактивиран во повеќето случаи. Значи, првото нешто што треба да направиме е да ја активираме иконата во контролниот центар и за ова мораме лизнете го прстот на екранот на нашиот часовник од долу нагоре и потоа кликнете на Уреди. Во овој момент треба да ја бараме иконата на момчето со крената рака и да кликнеме на плус.

Една од функциите на овој режим е бидете внимателни во ограничено време или класа на малолетничка, на пример, затоа е добро да се знае дали тие навистина ја активирале оваа одлика и времето на почеток и крај. Сето ова е снимено во апликацијата Гледајте на iPhone, за да можете да знаете дали вашето дете го активирало или деактивирало овој режим додека било на час. За да знаеме кога е излезен режимот Класа, ја отвораме апликацијата Гледајте, притиснете ги сите часовници, потоа погодениот Apple Watch и потоа режимот Класа.

Од друга страна, ако сакате да го користите за да бидете повеќе фокусирани на одредена задача, но не сакате да ја правите без да го видите времето, можете да го користите како алтернатива на режимот „Не вознемирувај“ или „Кино“. За да излезете од режимот на класа, ние ја свртиме Дигиталната круна и кликнете на опцијата Излез за да потврдите. За да го користиме овој режим на класа, мора да имаме Apple Watch Series 4 или понов модел со мобилни податоци и да имаме watchOS 7 или понова.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.