Како да диктирате текст на вашиот iPhone или iPad

Пишувањето текст на вашиот iPhone или iPad е лесно, но уште полесно и побрзо е да одговарате на е-пошта, пораки или да креирате белешки користејќи ја функцијата на диктира текст. За да ја искористиме оваа функција, прво мора да земеме предвид дека нашиот iPhone или iPad мора да биде поврзан на WiFi мрежа или мобилна мрежа со податоци.

Исто така, со цел да диктира текст на нашиот уред, исто така, ќе треба прво да се осигураме дека е активирана опцијата "диктат" и за ова, ја отвораме апликацијата Поставки и кликнете на Општо.

IMG_8374

FullSizeRender

Потоа изберете „Тастатури“ и на следниот екран, скролувајте надолу до каде што пишува „Овозможи диктат“. Ако не е активиран, допрете го лизгачот за да го активирате.

Преглед на целосна големина 2

IMG_8378

Отсега, секогаш кога одите да напишете нешто во Пошта, Пораки, во апликацијата Сметкиитн., ќе видите дека на тастатурата, покрај празно место, имате мал микрофон. Кликнете на него и можете диктира текст на удобен и едноставен начин, дури и ако не одите премногу брзо.

IMG_8379

Можете исто така диктираат интерпункциски знаци така што вашиот текст изгледа добро уреден. На пример, диктирајте „точка-точка, точка“, „точка“, „запирка“ и така натаму за да ги внесете овие интерпункции. Или кажете „голема“ за следниот збор да започне со голема буква или „сите капаци“, така што сè што ќе кажете од тогаш па натаму, се капитализира.

Пробајте ја опцијата диктира текст во твоето iPhone или iPad и откријте ги сите негови карактеристики.

Запомнете дека во нашиот дел Упатства Имате на располагање огромна разновидност на совети и трикови за сите ваши уреди, опрема и услуги на Apple.

ИЗВОР | iPhone живот


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.