Како да идентификувате растенија и други предмети само со камерата на iPhone

IPhone 12 камера

Колку пати сте виделе растение или кој било друг предмет и сте се запрашале за неговото име? Ако имате iPhone, имате повеќе од само издржлив паметен телефон. Камерата на iPhone можеби не е онаа која има најмногу зумирање или онаа која прави најдобри фотографии навечер, и тоа е една од најдобрите, но има други функции кои можат да ви помогнат секојдневно без потребата да се инсталираат апликации од трети страни. . Ако сакате да го знаете името на некој елемент или растение, Ние ви кажуваме како да го направите тоа лесно.

Фотографијата не е само фотографирање на она што ни се допаѓа или смешни моменти, па дури и моменти што сакаме да ги паметиме. Можеме дури и да ги фотографираме оние податоци што ни ги даваат, а кои не сакаме да ги заборавиме или дека се плашиме од погрешно поставување на документот. Дури знаете дека iPhone сега е способен препознава текст што сте го снимиле со камера. Па, има повеќе работи што оваа камера може да ги направи, а една од нив е тоа што може да ни даде информации за тоа што сме снимиле. Тоа може да биде име на растение, споменик, раса на кучиња. Прашање е да се обидеме и да видиме кои се нашите потреби.

Бидејќи го имаме со нас iOS 15, имаме fфункција наречена Визуелно пребарување на iPhone. Ова ни помага за да можеме да избереме фотографија што сме ја направиле и да ја искористиме интелигенцијата на iPhone и со неа да го означиме името на она што сме го фотографирале. Тоа е нешто слично на она што го правиме кога фотографираме некого и го означуваме, а потоа телефонот ги бара истите тие карактеристики на другите слики и ги означува на ист начин. Со ова потоа можеме да ги бараме сите слики на кои, на пример, се појавува нашата најсакана личност.

Со Visual Search тогаш ќе можеме да го знаеме името на тоа растение кое толку многу ни се допадна и на кое направивме слика. Дури и на споменик или куче што сме го виделе во парк. Сè е можно и вистината е дека не можеме да се ограничиме на едноставното и основното и ако правиме слики од екранот и потоа ја користиме оваа функционалност, можеби ќе бидеме изненадени од одговорите што ни ги дава.

Визуелно пребарување на iPhone

За да ја користиме оваа функција, ќе мораме Направете го следното:

 1. Ја избираме фотографијата во прашање во кое го земавме она што сакаме да го знаеме. Биди растение, куче… што и да е. Ако сме во друга апликација како што е Notes или ни испратиле е-пошта со слика, она што треба да направиме е да ја задржиме сликата за да можеме да ја избереме. Ќе се отворат низа опции, вклучително и зачувување. Можете ако сакате да го оставите на калем за погодност, но тоа не е потребно.
 2. Кога ќе ја избереме фотографијата или ќе ја најдеме во ролната, мораме притиснете го копчето за информации, што е „i“ што го наоѓаме долу десно во близина на иконата за бришење.
 3. Ако сликата содржи личност, погледнете во долниот лев агол на фотографијата, ќе видите круг со лицето на личноста. Таму можете да го означите.
 4. Но, она што е навистина кул е тоа што ако сликата содржи информации што може да се зголемат, а икона на животинско стапало или лист. Тоа значи дека можете да имате информации за расата на животното или да знаете за каква разновидност на растение се работи.   за домашни миленици и други животни, или онаа од лист  за растенија и цвеќиња.
 5. Ја допираме таа икона и Ќе ги видиме тие дополнителни информации. Резултати што ги наоѓате од пребарувањето на Интернет.

Визуелни резултати од пребарувањето

 1. Се сеќавам ако копчето „i“ нема ѕвезда, Копче за информации на откриениот елемент, е тоа што нема достапни дополнителни информации и затоа функцијата Visual Search не е активирана на iPhone.

За да функционира сето ова, мора да знаеме дека треба, како што кажавме претходно, да имаме инсталиран iOS 15 и имате еден од овие уреди на Apple: iPhone, iPad Pro 12,9 инчи (3-та генерација) или понов, iPad Pro 11-инчен (сите модели), iPad Air (3-та генерација) или понова , iPad (8-ма генерација) или понови модели, или iPad mini (5-та генерација).

Како што видовте. упатството е прилично едноставно. Имаме многу добра алатка на нашиот iPhone за да можеме да ги прошириме информациите на многу страници од кои првично може да бидеме збунети. Многу корисно кога малку брзаме, но сакаме да ја знаеме историјата на местото каде што се наоѓаме, растението што го има нашиот сосед дома или расата на куче што сме ја сретнале и што не сме ја виделе досега. Сè што треба да направите е да фотографирате и потоа, со целото време на светот, да ги следите споменатите чекори и да уживате во информациите што ни ги дава Интернетот со помош на Visual Search. Уживајте многу.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.