Како да изнајмите филм на iTunes

Постојат два главни начини да се изнајми филм на iTunesКористејќи iOS уред или Apple TV, ова значи дека ќе мора да го гледате филмот на тој уред. И покрај ова, со користење на AirPlay можете да го репродуцирате изнајмениот филм на iPhone од овој уред на вашиот Apple TV. Дури и да е така, ако она што го сакате е изнајмениот филм да го имате на располагање на сите ваши уреди, можете да го сторите тоа преземајќи го на вашиот компјутер. Во суштина, процесот е ист без разлика дали сте во iTunes на уредот како да сте на компјутер. Така можете да изнајмите филм на iTunes.

Филмовите изнајмени од iTunes, за разлика од купените, се достапни само на еден уред. Ако го изнајмите од вашиот компјутер, можете да го синхронизирате во кој било од вашите iPhone или iPad, но тогаш ќе исчезне од вашиот компјутер. Ако знаете дека сакате да го гледате филмот на вашиот iPad или на вашиот Apple TV, изнајмете го директно од уредот каде што сакате да го гледате затоа што е исто така најлесниот начин да го направите тоа.

Отворете ја апликацијата iTunes Store и одете во делот Филмови. Пронајдете го филмот што сакате да го видите и изберете го. Willе најдете две опции. Првата опција ќе ви ја покаже куповната цена и втората ќе ви ја покаже цената на изнајмувањето. Допрете „Изнајмување“ и внесете ја лозинката за iTunes Store. Ако ова е прв пат да изнајмите филм, од вас ќе биде побарано да ги прифатите „Условите и условите“.

IMG_8522

IMG_8523

Откако ќе се преземе изнајмениот филм, тој ќе биде достапен во апликацијата Видеа на уредот iOS каде што сте го извршиле изнајмувањето. Ако сте на вашиот компјутер, ќе видите табулатор изнајмени филмови што можете да кликнете за да го видите.

IMG_4618

Изнајмените филмови остануваат на вашиот уред 30 дена се додека не ги играте. Сепак, штом започнете да гледате изнајмен филм, имате 24 часа (во САД) и 48 часа (во сите други земји) да го гледате филмот пред да исчезне.

Не заборавајте дека во нашиот дел Упатства Имате на располагање огромна разновидност на совети и трикови за сите ваши уреди, опрема и услуги на Apple.

Патем, сè уште не сте ја слушале епизодата 18 од „Епл говорници“? Подкастот „Епллидис“.

ИЗВОР | iPhone живот


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Системсума dijo

    Откако ќе завршам со гледање на изнајмениот филм, ќе можам повторно да го погледнам ако сум сè уште во рок од 48 часа или треба повторно да го изнајмам