Како да го конфигурирате Mac да ги чита влезните известувања

Активирајте ги известувањата зборувајте

Постојат многу активности за пристапност и Apple спроведува нови во Apple Watch и другите уреди со iOS, како што видовме пред неколку часа. Во овој случај, ние сакаме да споделиме со вас функција што нуди можност за слушајте на глас пристигнатите известувања на нашата опрема или од апликации или од самиот систем.

Оваа опција постои веќе долго време, но секогаш е добро да се запамети како можеме да го активираме на Mac. Во овој случај, треба да пристапиме само до Системските преференции, а потоа и до делот Пристапност за да го активираме.

Luso Apple има видео во кое покажува како можете да ја активирате оваа опција што го прави нашиот Мек да зборува:

Во рамките на оваа опција, имаме многу мали конфигурации што можеме дури и да го смениме гласот на самиот систем, за што сакаме или дури и да го модифицираме времето на чекање откако ќе пристигне известувањето, на пример. Но, ајде да одиме по делови, Првото нешто е да пристапите до Системите за преференции и менито за пристапност во кое ќе ја внесеме опцијата „Зборувај“:

Говорни известувања

Сега треба да кликнеме на опција што се појавува десно «Активирај известувања» и тука можеме да уредиме со опции по наш вкус:

Активирајте ги известувањата зборувајте

Тука можеме да уредиме неколку опции меѓу кои е можно да додадете или уредувате поперсонализирани фрази за читање на овие известувања. Ова е опција што корисниците ќе ја уредуваат полесно и тоа секој може да избере според своите преференции. На крајот, она што ќе го постигнеме е нашиот тим да ги прочита влезните известувања.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.