Како да го користите зумот на вашиот Apple Watch

Продолжуваме со нашата серија на трикови и совети да донесеме максимални перформанси на нашиот Apple Watch и овој пат тоа го правиме со една од оние функции што можеме да ги квалификуваме како ОСНОВНИ, со тоа со големи букви, со оглед на намалената големина на екранот на часовникот, зум, што сигурно ќе го користиме многу и затоа ќе го активираме, конфигурираме и ќе научиме како да го користиме.

Активирање на зумот на Apple Watch

до активирајте зум Можеме да го направиме тоа на два начина или поточно, од две места, за да можете да го изберете оној кој најмногу ви се допаѓа.

На Apple Watch

Активирајте го зумирање од самиот Apple Watch Тоа е една од наједноставните работи, само следете ја патеката Поставки → Општо → Пристапност → Зумирање и ние го активираме:

Активирајте го зумот Apple Watch

Од апликацијата Apple Watch на вашиот iPhone

Ако претходниот метод е лесен, јас дури и не ти кажувам колку е едноставен активирајте го зумот на Apple Watch од iPhone. Во суштина, процесот е ист: отворете ја апликацијата Apple Watch на вашиот iPhone и следете ја Општата → Пристапност → Зум, ја активираме и одредуваме степен на зумирање што сакаме да го извршиме кога ја користиме оваа функција (нешто што од самиот Епл Види Не успеавме да конфигурираме така да го направите тоа од iPhone ќе биде исто толку едноставно, но поцелосно). Можете да дипломирате на Зумирање на Apple Watch во рамките на скалата што се движи помеѓу 1,2 и 15 и за ова само треба да го искористите слајдот што го гледате на екранот.

Активирајте го зумот на Apple Watch од iPhone

Активирајте го зумот на Apple Watch од iPhone

Сега кога имаме го активираше и конфигурираше зумот на нашиот Apple Watch, што многу ќе ви се допадне особено кога користите апликации како Мапи, ајде да видиме како да го користите.

Како да го зумирате вашиот Apple Watch

Ако сакате да ја активирате функцијата за зумирање, можете да го направите тоа допрете двапати со два прста на екранот. Оттогаш можете да го користите зум во твоето Епл Види „Стискање“ со два прста на екранот, точно исто како и на вашиот iPhone или iPad, или со користење на дигитална круна. Во некои апликации, како што се „Карти“, можете директно да го користите зумирањето од „Дигиталната круна“ или да стиснете без да треба да кликнете двапати на екранот.

И сега ви го оставам ова супер видео резиме на сè она што го видовме За да ги расчистите сите сомнежи, тоа се само 35 секунди за да видите колку е лесно.

Ако ви се допадна овој пост, не пропуштајте уште многу совети, трикови и упатства во нашиот дел Упатства. И ако се сомневате, во Applelised Прашања ќе можете да ги поставите сите прашања што ги имате и исто така да им помогнете на другите корисници да ги расчистат своите сомнежи.

Ахм! И не пропуштајте го нашиот најнов Подкаст !!!

ИЗВОР | јас повеќе


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.