Како да ја користите апликацијата Messages без да ја отворите апликацијата на Mac

imessage_mac

Сигурни сме дека многумина од вас не ја користат мајчината апликација „Епл пораки“ и делумно се виновни апликациите од трети лица што денес ги користат сите. Дури и јас ретко ја користам оваа апликација и покрај подобрувањата имплементирани во новите верзии.

Во секој случај, ако сте од оние кои ја користат оваа апликација спорадично меѓу вашиот најблизок круг, најдобро е да имате брз и ефикасен пристап до апликацијата, па денес ќе видиме начинот на испраќање и примање на пораки без да мора да ја отворате апликацијата како таква.

Како и да е, имаме опции на располагање за да ја направиме употребата на апликацијата уште полесна и побрза и затоа денес сакаме да го споделиме со вас на целиот начин на кој можеме да вклучиме iMessage (пораки) во форма на додаток и како да го активирате за испратете и примајте пораки веднаш без да имате пристап до апликацијата.

Првото нешто што треба да направиме е да го активираме Apple ID на Mac и ова е направено директно од Системски преференции> Сметки. Ние ги активираме Пораките и го пополнуваме формуларот во случај да го немаме комплетен за да се појават нашите податоци. Откако ќе го пополните ова, услугата можеме да ја избереме само преку нашиот телефонски број, подобро е да не користиме сметки за е-пошта за ова.

Сега можеме директно да одиме во нашиот Центар за контрола и да го активираме графичкиот елемент Социјал. За да го направите ова, одиме на дното на CC и кликнете на Уреди. Widе се појави графичкиот елемент Социјал и ние едноставно кликнуваме на +. Откако ќе завршат овие чекори, можеме да испраќаме и примаме пораки на многу побрз и полесен начин.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.