Како да користам текст во живо на macOS? Лесно е ако го прочитате ова упатство

Текст во живо на macOS

Една од новите функции додадени на iOS беше Текст во живо. Вистинско додавање. Ако веќе сте го пробале, ќе знаете. Ако сè уште не сте го направиле, ве охрабрувам да го направите тоа и ќе видите како со насочување на камерата кон кој било текст, тој се доловува и потоа можете да копирате сè или да изберете дел од него и да го користите за она што најмногу ви одговара. Има смисла да се користи на iPhone, но и на Mac. Научете како да ја користите оваа функција на вашиот Apple компјутер.

Текст во живо во суштина го препознава текстот во сликите и го прави интерактивен, исто како и традиционалниот текст.

Пред да започнете, имајте на ум дека кога Apple за првпат го објави Live Text за macOS Monterey на WWDC во јуни, рече дека функцијата ќе биде достапна само на Mac компјутери со Apple Silicon процесори. Потоа, за време на циклусот на бета тестирање во текот на летото, ја прошири и достапноста за Mac компјутери напојувани од Intel.

Ова значи дека е достапен Текст во живо на кој било Mac што може да работи macOS Monterey. Ова ги вклучува моделите на MacBook Air кои датираат од 2015 година, моделите на MacBook Pro кои датираат од 2015 година, 12-инчниот MacBook од 2016 и 2017 година, iMac Pro, моделите iMac од 2015 година и подоцна, mac mini од 2014 година и подоцна, и Mac Pro од 2013 година и 2019 година Во моментов, Текст во живо поддржува англиски, кинески, француски, италијански, германски, португалски и шпански.

Во macOS Monterey, функцијата Текст во живо работи во апликацијата Photos, Safari, Quick Look и интерфејсот за слики од екранот. Можеме да отвориме слика во апликацијата Фотографии, а Текст во живо ќе се активира за да препознае кој било текст на сликата и да ви овозможи да комуницирате со него. Нема потреба да ја отворате камерата. Според Apple:

Текстот е сега целосно интерактивни на сите ваши фотографии, за да можете да користите функции како копирање и залепување, пребарување и преведување. Текст во живо работи во Фотографии, снимка од екранот, Брз изглед и Сафари.

Она што треба да го направиме е едноставно да го поместиме курсорот над текстот како што би пишувале во документот Pages или Word. Откако ќе го означите текстот за кој станува збор, можеме да го копираме/залепиме. Можеме и со десен клик на неа за да ги користиме функциите за пребарување или преведување. Иако не можеме да заборавиме на новата функција за визуелно пребарување.

Лесно вистинито. Тоа е автоматски. Нашиот Mac ни го препознава текстот, но ние сме тие кои мора да ја користиме апликацијата која е навистина многу функционална.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.