Како да ги користите компасот и нивото на вашиот iPhone

Многумина од нас може да видат дека сме ја оставиле апликацијата скриена таму Компас Всушност,  Јаболко Сè уште го има скриено во папката Extras на iPhone, сепак може да биде навистина корисно ако се изгубиме во планините или за такви едноставни секојдневни задачи, како што е желбата да се закачи совршено израмнета слика.

Компасот на вашиот iPhone

Апликацијата Компас IPhone-от се состои од самиот компас и ниво. Делот за компасот бара минимално поставување. При отворање на апликацијата, мора да ја калибрирате нејзината ориентација со вртење на телефонот како што се бара на екранот. По неколку секунди, компасот ќе биде подготвен за употреба.

За да го користите, само направете го тоа како што би направиле со а компас традиционално, односно држење на вашиот iPhone на дланка и паралелно со земјата и вртење за да се најде Север. Кога се појавува мал знак "+" во центарот на екранот, тоа значи дека е порамнет со центарот на компасот, додека густата бела линија ќе ја покаже насоката кон која е насочен iPhone, дури и означувајќи го степенот на позицијата, исто како што гледате на сликата. вашиот телефон е насочен. Апликацијата дури ви дава ранг на вашата позиција.

компас iphone

Откако ќе бидете насочени во правилна насока, допрете го екранот за да ја поправите позицијата и црвената лента ќе ви покаже колку далеку сте се оддалечиле.

компас iphone

Со лизгање на екранот налево, ќе пристапите до вториот дел од оваа ваша апликација iPhone, На ниво. Оваа едноставна алатка може да биде многу корисна ако немате практично ниво и работи на ист начин како компасот. Потпрете го iPhone на грб или на страна на површина за да проверите дали е совршено израмнет.

Ниво на iPhone

Кога iPhone е на ниво, екранот ќе стане зелен.

ниво на iphone

Ако ви се допадна овој пост, не пропуштајте уште многу совети, трикови и упатства во нашиот дел Упатства. И ако се сомневате, во Applelised Прашања ќе можете да ги поставите сите прашања што ги имате и исто така да им помогнете на другите корисници да ги расчистат своите сомнежи.

ИЗВОР | iPhone Life Magazine


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.