Како да креирате и споделите Mac Wi-Fi мрежа со други уреди

Можно е во некоја прилика да ви треба споделете ја мрежната врска на вашиот Mac со други уреди. Ова може да се случи на места каде што вашето море е директно поврзано со пристаништето за етернет бидејќи нема поврзување со Wi-Fi.

Обично, ако постои опција за директно поврзување на нашата опрема на Wi-Fi, можеме да ги поврземе и останатите уреди, но кога тоа не е можно, можеме директно да го поврземе нашиот Mac со етернет портата преку центар и да ја споделиме врската од опрема со други уреди, било да е тоа. На овој начин ќе создадеме Wi-Fi мрежа на кој самите ќе ставиме лозинка за останатите да се поврзат.

Како да ја споделите мрежната врска на вашиот Mac со други уреди

бета

Можеби изгледа комплицирано за извршување, но споделувањето на нашата мрежа со други компјутери или уреди не е комплицирано. Имајте на ум дека еден од компјутерите (во овој случај нашиот Mac) треба да биде поврзан на мрежата преку етернет кабел, без ова нема да може да се изврши оваа акција.

Откако ќе го поврземе нашиот Mac на мрежата, едноставно мора да пристапиме до менито на Apple на врвот и да кликнете на Системски параметри за да започнете со споделување на мрежата. Откако ќе стигнете, кликнете на папката за споделување (во случајот со macOS Monterey, која е најактуелна) и кликнете на опцијата „Сподели интернет“ во списокот со услуги.

 • Кликнете на паѓачкото мени „Сподели врска од“, а потоа изберете ја интернет-врската што сакате да ја споделите. На пример, ако се поврзете на интернет преку Ethernet, изберете Ethernet.
 • Во списокот „Со други компјутери преку“, изберете ја портата што ќе ја користат другите компјутери за пристап до споделената интернет-врска. На пример, ако сакате да ја споделите вашата интернет конекција преку Wi-Fi, изберете Wi-Fi.
 • Ако изберете Wi-Fi од списокот „Со други компјутери преку“, кликнете на „Опции за Wi-Fi“, конфигурирајте ја мрежата за споделување на Интернет и потоа кликнете OK.
  • Име на мрежата: Внесете име за споделената врска.
  • Канал: Кликнете на паѓачкото мени Канал, а потоа изберете друг канал ако не сакате да го користите стандардниот канал.
  • Безбедност: Доколку е достапно, кликнете на паѓачкото мени Безбедност и изберете опција.
   • Ако сите компјутери што користат споделување конекции поддржуваат WPA3, изберете „WPA3 Personal“.
   • Ако некој од компјутерите што користат споделување конекции поддржува само WPA2, ве молиме изберете „WPA2 / WPA3“.
  • Лозинка: Ве молиме внесете лозинка. Ако сакате да ја видите тековната лозинка, изберете ја опцијата „Прикажи лозинка“ што се појавува под лозинката.
 • Во списокот со услуги лево, изберете ја опцијата „Интернет споделување“.
 • Ако сте сигурни дека сакате да го споделите интернетот, кликнете Start. Во спротивно, кликнете Откажи.

На овој начин можете да ја споделите мрежата од вашиот Mac поврзан директно од портата за етернет. Прилично е лесно да се спроведе овој процес, но очигледно е потребен адаптер за извршување на дејството. Во секој случај повеќето хабови што ги имаме денес достапни за Mac додаваат опција за поврзување преку кабел.

Тоа е најдобрата опција за создавање непостоечка Wi-Fi мрежа

Бета

Можеме да кажеме дека оваа опција е многу валидна за оние кои немаат опција директно да се поврзат на Wi-Fi. Ова се случува многу повеќе отколку што мислиме и е дека понекогаш имаме мрежен кабел за етернет што допира до сите простории, но Wi-Fi поврзувањето не допира, или не го добива сето добро што се очекува од него.

Затоа имањето опција за споделување Wi-Fi мрежа директно од нашиот Mac може да биде многу корисно во многу прилики. Случаи во кои, на пример, работното место што го заземаме нема добра Wi-Fi конекција бидејќи е многу далеку од рутерот, да можеш да го користиш Mac како рутер е совршено. Во секој случај опциите се таму, да може лесно да споделува мрежа со кој било уред е она што ја дозволува оваа опција.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.