Како да мигрирате податоци од Mac во планински лав или претходни верзии

  трансфер-податоци-мак-2

Прво и најважно е да ви кажам дека постојат различни методи со кои може да се изврши оваа миграција или трансфер на податоци од еден Mac на друг. Очигледно, ние исто така можеме да ги пренесеме сите информации од нашиот компјутер на нашиот нов Mac, но тоа е друго прашање. Денес е она што ќе го видиме во ова мало упатство како да ги мигрираме сите информации од нашиот стар Mac на новиот Mac, користејќи FireWire или кабел Thunderbолт

Прв чекор, резервна копија

Прво на сите и најважно, е да се направи А. резервна копија на нашиот стар Macили Ова ќе нè спаси во случај на проблеми или евентуални настани што ќе се појават во процесот на пренесување, ние исто така можеме да ја направиме копијата на надворешен хард диск ако не сакаме да користиме Time Machine. Овој чекор е од суштинско значење.

Поврзување на двата Mac

Очигледно е потребно да се има врска помеѓу двете машини и овој пат ќе користиме кабел за Thunderbolt или FireWire за ова. Може да пренесувате податоци и на други начини, но ова е едно од наједноставните и најбрзите. Ние ги поврзуваме двата Mac со кабелот и ако нашиот стар Мек има лајк OS X Mountain Lion или претходен оперативен систем, или ако користите a кабел за оган за извршување на миграцијата, допрете рестартирајте го оригиналниот компјутер држејќи го копчето Т за време на подигнувањето да започне во режим на целен диск.

трансфер-податоци-мак-4

Започнуваме со миграцијата

Сега играј отворете го волшебникот за поврзување на нашиот нов Mac и за ова можеме да го користиме Launchpad, користете го менито Одете> Комунални услуги или побарајте волшебник користејќи Центарот на вниманието. Еднаш нашиот нов Mac бара метод за миграција, ќе допрете одбери Од Mac, резервна копија на Time Machine или почетен диск, и ние правиме кликнете Продолжи.

Ние ќе ја избереме старата опрема од кои сакаме да ги мигрираме сите информации и ќе продолжиме со процесот со кликнување на: продолжи. Откако ќе се избере, a безбедносен код што треба да биде исто и на двата компјутери, откако ќе се провери, можеме да продолжиме кликнување на нашиот стар Mac.

трансфер-податоци-мак-1

Избор на податоци за пренос

Сега, откако ќе се извршат овие чекори, тоа е можно започнете со пренос на податоци и Apple ни овозможува да ги избереме податоците што сакаме да ги преместиме од стариот Mac на новиот. Во случајот на имаат повеќе од еден корисник на нашиот стар Mac, она што треба да го направиме е кликнете на триаголникот до иконата на корисникот и одштиклирајте ја содржината што не сакате да ја мигрирате од секој корисник

Кога веќе ги имаме избраните податоци Треба да кликнеме на Продолжи и Помошникот за миграција ќе започне да ги пренесува датотеките на нашиот нов Mac.Кога ќе заврши, прозорецот за најавување се појавува повторно на новиот Mac и сега можеме да ги видиме минатите датотеки. Процесот на пренос на датотеки обично трае време, затоа бидете трпеливи и не затворајте го процесот додека не заврши.

трансфер-податоци-мак-3

Подготвени!

Опишаните чекори мора да се следат по редослед и не можеме да занемариме ниту еден од нив. Ако од некоја причина добиеме грешка или не можеме да пренесуваме податоци од еден Mac на друг, најдобро е да отидете директно во продавница на Apple или да ја повикате услугата за техничка помош на Apple за помош. Имајте на ум дека овие чекори може да се извршат со однесување на нашата стара машина до продавницата на Apple веднаш до новата, генијалец ќе ни помогне во процесот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.