Како да пребарувате текст на веб-страница во Safari

Кога барате специфични информации на Интернет, многу е корисно да можете да ги лоцирате клучните зборови и да ги пронајдете потребните информации без да ги прелистувате сите написи. Повеќето од нас се запознати со овој вид пребарување од работна површина или лаптоп, но исто така можеме да пребаруваме и на веб-страници на сафари. Оваа функција ќе биде особено корисна на помал екран, како што е оној на нашиот iPhone или iPod touch, бидејќи ги потенцира зборовите што ги бараме и ни овозможува брзо да го прегледаме текстот за да видиме дали информациите што ни се потребни се на таа веб-страница. Следно, ние ви кажуваме Како да најдете текст на веб-страница на Safari нешто што, како што ќе видите, е многу едноставно.

Прво на сите, мора да ја отворите апликацијата прелистувач Safari на вашиот iPhone, iPad или iPod Touch и да отидете на одредена страница каде што сакате барај тие информации што ти требаат. Кликнете на иконата «Сподели» што ја гледате на долниот центар на екранот и која е идентификувана со квадрат со стрелка што излегува.

IMG_8525

IMG_8528

Скролувајте низ различните опции во менито Сподели и допрете «Пребарување на страницата». Следно, напишете ги зборовите што ги барате и Safari автоматски ќе ве одведе на прво место на страницата каде што се појавува тој збор. Зборот или зборовите ќе бидат обележани со жолто.

IMG_8529

Покрај лентата за пребарување, исто така, ќе видите дека има две стрели кои ви овозможуваат лесно да скролувате нагоре или надолу низ клучните зборови што сте ги внеле.

Откако ќе завршите, притиснете ОК за да се вратите на нормалното гледање.

Не заборавајте дека во нашиот дел Упатства Имате на располагање огромна разновидност на совети и трикови за сите ваши уреди, опрема и услуги на Apple.

Патем, сè уште не сте ја слушале епизодата 18 од „Епл говорници“? Подкастот „Епллидис“.

ИЗВОР | iPhone живот


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.