Како да потпишете документ со Mac Preview

Тест за преглед на дигитален потпис на Mac

Сигурно, во повеќе од една пригода, ви се случи следното: преку е-пошта ви е испратен формулар, документ или договор што мора да го вратите потпишан. Најчесто е да продолжиме да го печатиме предметниот документ и да го скенираме и потоа повторно да го испратиме со нашата рубрика. Но, дали знаете дека можете да го направите дигитално без многу вклучени чекори? Знаеш што апликацијата „Преглед“ на вашиот Mac ќе ви овозможи да го внесете вашиот потпис на документите низ две патеки?

Многу се зборува за мобилните апликации што ни овозможуваат да ги потпишеме директно, на екранот, документите што ни доаѓаат на iPhone или iPad. Меѓутоа, ако сето ова се случи дома, пред компјутерот, тоа ќе биде можно и со неколку едноставни чекори. Уште повеќе, најдобро од сè е тоа тој дигитализиран потпис можете да го зачувате за идните документи. Ајде да ги видиме чекорите за потпишување PDF со Mac Preview.

Дигитален потпис на Mac со преглед

Првото нешто што треба да направите е да го преземете документот за кој станува збор локално; тоа е, домаќин на вашиот хард диск. Откако ќе се преземе, кликнете на него со десното копче на глувчето - или ctrl + тастатура- и отворете го со Преглед. Второто нешто што треба да направите е да ја овозможите целата лента за функции на програмата. И ова мора да се направи од делот "Поглед" на лентата со мени Преглед. Откако ќе влезете, побарајте ја опцијата "Покажи лента со алатки за обележување". Willе видите дека одеднаш се појавуваат повеќе опции на сликата или документот.

Дигитален потпис со камера во преглед на Mac

Beе биде време да започнеме да ја практикуваме нашата рубрика; Haveе мора да отидете на иконата во форма на лавра - шестата од левата страна - и кликнете на неа. Во моментов повторно ќе се отвори нов прозорец каде можете да изберете дали да го креирате вашиот потпис користејќи ја тастатурата - Ако немате пулс, тоа не е најдобрата опција - или користете ја камерата Mac. Во оваа втора опција, мора да го направите вашиот потпис на празна хартија и со пенкало со црно мастило.

Конечен резултат со дигитален потпис во преглед на документи Mac

Потоа застанува пред камерата на Мек; потписот е над сината линија што се појавува во прозорецот. Откако ќе квадрирате сè пред камерата, само треба да притиснете кое било копче за да го прифатите потписот. Оттогаш, можете да го зачувате тој потпис за сите идни документи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.