Како да го видите расположивиот простор, преостанатото време и повеќе детали за резервната копија во Time Machine

временска машина

За да ја извршите проверката на времето што го остави нашиот Mac за да заврши бекап на Time Machine во процес, потребно е само пристап до менито за поставки на оваа одлична алатка и погледнете го прозорецот што се појавува.

Покрај времето што ни преостанува да ја завршиме резервната копија на нашите податоци во Time Machine, во овој прозорец ќе видиме целиот простор што го зафаќа копијата и простор имаме слободен на дискот за извршување на овие резервни копии.

Пристапот до овие податоци е многу едноставен и полесен ако имаме директен пристап во лентата со мени. За активирање на иконата потребно е да се провери опцијата „Show Time Machine in the menu menu“. се појавува на прозорецот на алатката. За да стигнеме до машината за време, ако ја немаме активирана оваа опција, тоа се прави од  мени> Системски преференци или директно од иконата за Системски преференции. Откако ќе се отвори, кликнете на Yime Machine и ќе се појави следниот прозорец каде што ќе ни ги покаже сите информации:

податоци-копија-време-машина

 1. Достапен простор на дискот за копии
 2. Простор што ќе ја окупира резервната копија што ја правиме
 3. Приближно време ќе биде потребно за да се изврши резервната копија
 4. Овозможете или оневозможете ја иконата Time Machine во лентата со мени

Откако ќе заврши бекапот истиот прозорец ни нуди повеќе информации и интересни податоци на просторот што го имаме на располагање, најстарата резервна копија што ја имаме на дискот, најновата копија и во случај да ги имаме копиите во автоматски, времето во кое тоа ќе се изврши.

готова копија-време-машина

Оваа информација може да биде интересна за нас ако треба да извршиме рачна резервна копија (за зачувување важни податоци на Mac) или кога ја активираме опцијата за автоматска резервна копија. Во секој случај, секогаш се препорачува да направите резервни копии на нашиот Mac и доколку сакаме да ги елиминираме сите тука ве оставаме како да го направите тоа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хорхе Аберинги dijo

  Ви благодариме за вашата работа