Како да користите слика на слика на вашиот iPad

Слика на слика (PIP) е една од новите карактеристики воведени во  мултитаскинг за iPad со iOS 9. Оваа нова опција е компатибилна со претстојните iPad Pro, iPad Air и Air 2 и iPad mini 2 или понова. Можеш да користиш слика на слика со FaceTime или додека прелистувате во Safari, но исто така и со други видео апликации како што е YouTube и ви овозможува да продолжите да ја проверувате вашата пошта, да компонирате текст или да правите што било друго додека видеото продолжува да се репродуцира на некој од аглите на вашиот iPad.

За да го направите ова, отворете ја апликацијата сафари и посетете веб-страница што вклучува вградено видео. Во овој пример на iPhone живот Тие ја користеа веб-страницата на ESPN.

слика на слика

Започнете со репродукција на видеото и во долниот десен агол ќе видите дека се појавува нова икона претставена со два преклопувани квадрати со различна големина. Допрете на оваа икона и можете да ја направите поголема или помала со стискање со прстите.

слика на слика

Притиснете го копчето Home и видеото ќе лебди на еден од аглите на почетниот екран на вашиот iPad. Можете да го преместите околу екранот држејќи го прстот на него и влечете го.

слика на слика

Кога ќе го допрете видеото, се појавуваат три икони. Првиот го враќа видеото на првобитното место на веб-страницата каде што се најде видеото. Втората икона паузира (или повторно игра) додека третата излегува од видеото без да се врати на веб-страницата.

слика на слика

Ако ви се допадна овој пост, не пропуштајте уште многу совети, трикови и упатства во нашиот дел Упатства. И ако се сомневате, во Applelised Прашања ќе можете да ги поставите сите прашања што ги имате и исто така да им помогнете на другите корисници да ги расчистат своите сомнежи.

Ахм! И не пропуштајте го нашиот најнов Подкаст, Apple Talkings 15 | Утре кога ќе започне војната

ИЗВОР | iPhone живот


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.