Како да ја користите функцијата Сплит приказ во macOS Монтереј

Сплит поглед

Како и во претходните верзии на macOS, во новата верзија на macOS Monterey ја имаме достапна функцијата Split View. Оваа функција ни овозможува да имаме многу поголема продуктивност благодарение на опциите за работа што ги нуди. Можеме да имаме отворени неколку апликации (додека се компатибилни со сплит приказ). бидете многу попродуктивни.

Во овој случај, функцијата не е нова за macOS Monterey, но точно е дека има многу корисници кои штотуку пристигнаа во оперативниот систем на Apple за прв пат откако купија нов MacBook Pro. Оваа функција може да биде уште покорисна кога имаме еден.16-инчен голем екран но на 12-инчен MacBook Pro, исто така е навистина продуктивно да се користи.

На YouTube Apple ни го прикажува чекори што треба да ги следиме за да уживаме во Split View:

Се подразбира дека оваа функција што можеме да ја користиме на нашиот Mac е многу корисна во многу прилики. Видеото на Apple е англиски, но навистина е корисно да се знае оваа функција на нашиот тим. Вистината е дека опциите се основни:

  • Отворете го целиот екран
  • Поставете го прозорецот од левата страна
  • Поставете го прозорецот од десната страна

Прилагодете го екранот на нашите потреби и уживајте во видеото на YouTube со прелистувачот Safari додека правиме белешки во апликацијата за белешки или консултираме Apple Maps, тоа е можно. Покрај тоа, можно е да се пренесуваат датотеки и документи од едната до другата страна на прозорецот или дури прилагодете ја големината на централниот екран да има еден дел поголем од другиот со поместување на курсорот од центарот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.