Како да ја оставите јавната бета верзија на macOS Monterey

јавна бета верзија

Изминатата недела ви го покажавме начинот на кој можеме инсталирајте ја јавната бета верзија на новиот оперативен систем воведен од Apple минатиот јуни, macOS Монтереј. Овој пат сакаме да го споделиме спротивното, како да ја деинсталирате инсталираната јавна бета верзија.

За многумина од вас оваа опција е целосно исклучена од тогаш бета верзијата работи навистина добро, но сите оние корисници кои ќе одлучат да ја деинсталираат или отстранат јавната бета-верзија на macOS Monterey, можат да го сторат тоа на следниот начин. 

Како да се отстрани беказата на macOS Monterey во јавноста

Првото нешто што треба да го сториме откако ќе станеме јасно дека сакаме да ја напуштиме програмата за бета верзија за програмерите е пристап директно со нашата сметка на Apple (Apple ID) на јавната бета страница од фирмата Купертино. Откако тука, треба да кликнеме на следниве опции:

  1. Сега треба да избереме „Отпишете ги вашите уреди за да престанете да добивате јавни бетаа“
  2. Кликнете на „Како да ја напуштам програмата?“ на дното на страницата
  3. Сега треба да пристапиме до врската „Остави ја програмата софтвер на Apple Beta“
  4. Се појавува прозорец кој ве прашува дали сакате да го оставите, потврдете со кликнување на „Остави програма“

Со овие чекори директно ќе бидеме надвор од следните јавни бета верзии, така што нема да се појавуваат повеќе известувања за новите верзии објавени од Apple за овој оперативен систем. Ние навистина не препорачуваме инсталирање на бета верзии на компјутерите со кои работиме секојдневно, но ова, како и во сè, зависи од секој од нив.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.