Како да покажете екстензии на датотеки OS X

прикажи-екстензии на датотеки-во-оперативен систем-x

Надградбите на датотеките што ги зачувавме на нашиот Mac, исто така, ни помагаат да знаеме за каков вид датотеки станува збор, тие ни овозможуваат знаеме со кои апликации можеме да ги отвориме за да ги уредиме подоцна. Веднаш штом ќе се инсталира ОС, како и со Виндоус, не можеме да знаеме какво проширување има секоја датотека, што нè принудува да притиснеме CMD + i за да ја знаеме. Но, овој процес е долг и досаден, особено кога станува збор за многу датотеки. Прикажаната слика на сликичката исто така не ни помага да знаеме за каков вид формат станува збор, бидејќи се додека ја имаме инсталирано апликацијата компатибилна со тој формат, таа ќе се прикажува. 

екстензии на os-x-датотеки

Ако знаеме продолжување на датотеките, ова ќе избегне проблеми со компатибилноста со другите корисници ако обично споделуваме документи, слики или кој било вид датотека на редовна основа. На пример, проширувањето на датотеките во Photoshop е .PSD, онаа на датотеките на Microsoft Word е .DOCX, онаа на датотеките во PowerPoint е .PPTX… и така можеме да бидеме цел ден.

Пакет iWork Не е баш она што е кажано компатибилно со најпопуларниот процесор за текст и се користи во целиот свет Microsoft Office. Ако создадеме датотека во iWork, Office нема да може да ја отвори, што ќе нè принуди да ја претвориме во друг компатибилен формат, што не прави да изгубиме двојно повеќе време отколку претходно да ја проверивме компатибилноста со крајниот корисник.

Покажете екстензии во OS X

  • Прво го отвораме Пронаоѓачот и одиме на параметри.
  • Во рамките на Опциите, одиме на последното јазиче со името Напредно и го обележуваме полето Покажи екстензии на името на датотеката.

Од овој момент, сите датотеки што сме ги зачувале на нашиот Mac ќе бидат прикажани заедно со соодветната наставка, што ќе ни олесни да знаеме со која апликација можеме да ја отвориме без да имаме проблеми со компатибилноста.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.