Како да управувате со новите картички за подароци на Apple од вашиот Mac

Управувајте со нови картички за подароци од вашиот Mac

Apple лансираше серија нови картички за подароци кои тие доаѓаат да ги обединат постојните. Оние што постоеја беа оние на App Store и iTunes Store и тие се обединети со Картички за подароци на Apple Store. Крајот на сето ова е тоа со ова новиот пристап му нуди на корисникот многу полесно искуство на користење и управување со истите. Да видиме како се управуваат новите картички од Mac.

Иако сите сме многу навикнати да го користиме нашиот мобилен телефон скоро за сè, нема ништо подобро од Mac да може да ги извршуваме истите тие задачи побрзо и полесно. Дури и со новите картички за подароци, од Мек ќе се шие и пее. Ајде да видиме како понатаму.

Сега кога откупувате подарок картичка на Apple, таа се додава на она што се нарекува салдо на вашата сметка на Apple (поврзан со вашиот Apple ID) и може да се користи во App Store и iTunes Store (вклучувајќи iOS и Mac) и Apple Store. Ова исто така значи дека можете да го користите салдото за iCloud и другите претплати на Apple како Apple TV +, Apple News +, Apple Arcade, Apple Books и многу повеќе.

Кога добивате подарок за картички Apple по е-пошта, можете да ја однесете во физичката продавница на Apple за да ја користите. Може да го откупите веднаш преку е-пошта и салдото да се додаде на вашата сметка. Ако сакате да го потрошите, можете да ја посетите онлајн продавницата или да ја зачувате за подоцна. Ако сакате да го знаете салдото на вашата сметка, треба само:

  • Во продавницата за апликации Mac, кликнете на иконата на вашиот профил во долниот лев агол
  • Сега во горниот десен агол, кликнете Погледнете ги информациите
  • Внеси го твојот лозинка доколку е потребно
  • Салдото на сметката на Apple е трет дел

Ако сакате да испратите подарочна картичка на Apple на некого, можете да го направите од новата веб-страница за подарочни картички на Apple. Допрете или кликнете на „Купи“ во горниот десен агол. 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.