Како да ја споделите лозинката за WiFi од iPhone без да умрете

Споделете лозинка за WiFi од iPhone

Во дигиталната ера во која живееме, интернет конекцијата е основна потреба. Честопати треба да ја споделиме нашата Wi-Fi конекција со пријателите и семејството, но ако лозинката на рутерот не е персонализирана, нејзиното пишување секој пат може да биде главоболка. Ако имате iPhone и треба да ја споделите лозинката за Wi-Fi, вие сте на вистинското место.


Во оваа статија, ќе објасниме чекор по чекор како да ја споделите лозинката за WiFi од iPhone.

Споделете Wi-Fi лозинка од еден iPhone на друг iPhone

Ако ви треба споделете Wi-Fi лозинка од еден iPhone на друг, следете ги овие едноставни чекори:

 • Проверете дали двата iPhone-а се отклучени и блиску еден до друг.
 • На iPhone што сакате да се поврзете на мрежата Wi-Fi, одете во поставките за Wi-Fi и изберете ја Wi-Fi мрежата на која сакате да се поврзете.
 • Откако ќе ја изберете Wi-Fi мрежата, ќе биде побарано да ја внесете лозинката. Наместо да ја внесете лозинката, на iPhone кој е веќе поврзан на Wi-Fi мрежата, ќе се појави опција која вели „Сподели лозинка“. Допрете ја оваа опција и лозинката автоматски ќе се сподели со другиот iPhone.
 • Другиот iPhone ќе се поврзе на Wi-Fi мрежата без потреба да ја внесувате лозинката.

Споделете лозинка за Wi-Fi од iPhone на уред или компјутер што не е на Apple

Ако ви треба споделете ја лозинката за WiFi со уред кој не е Appleкако а Телефон со Android или лаптоп со Windows, следете ги овие едноставни чекори:

 • Во iPhone што е веќе поврзано на мрежата Wi-Fi, одете во поставките за Wi-Fi и изберете ја мрежата Wi-Fi на која сакате да се поврзе другиот уред.
 • Откако ќе ја изберете Wi-Fi мрежата, ќе биде побарано да ја внесете лозинката. Наместо да ја внесувате лозинката, допрете и задржете ја Wi-Fi мрежата.
 • Од менито што се појавува, изберете „Сподели лозинка“. Лозинката автоматски ќе се сподели со другиот уред и ќе се поврзе на Wi-Fi мрежата без потреба од внесување лозинка.

Споделете лозинка за Wi-Fi од iPhone користејќи AirDrop

Друг начин за споделување лозинка за WiFi од iPhone е преку AirDrop. AirDrop е функција која ви овозможува лесно да споделувате датотеки, фотографии и друго содржина помеѓу блиските уреди на Apple.

За да ја споделите лозинката за Wi-Fi преку AirDrop, следете ги овие чекори:

 • Проверете дали двата уреди се отклучени и блиску еден до друг.
 • На iPhone што сакате да го поврзете на мрежата Wi-Fi, одете во поставките за Wi-Fi и изберете ја мрежата Wi-Fi на која сакате да се поврзете.
 • Откако ќе ја изберете Wi-Fi мрежата, ќе биде побарано да ја внесете лозинката.
 • Во iPhone дека веќе сте поврзани на Wi-Fi мрежата, пристапете до Контролниот центар и допрете на опцијата „AirDrop“. Изберете „Everyone“ за да дозволите кој било уред во близина да го пронајде вашиот iPhone.
 • На iPhone што сакате да го поврзете на Wi-Fi мрежата, одете во Контролен центар и допрете на опцијата „AirDrop“. Изберете го името на iPhone што е веќе поврзан на Wi-Fi мрежата. Другиот iPhone ќе добие известување за прифаќање на Wi-Fi конекцијата и лозинката ќе се сподели автоматски.

Накратко, споделувањето Wi-Fi лозинка од iPhone е многу лесно и брзо. Можете да го направите тоа преку опцијата „Сподели лозинка“ или со користење на AirDrop. Се надевам дека ти помогнав со овој пост.

До следниот пат!

 • Оценка на читателите
 • Нема оценка сепак!
 • Твојот резултатСодржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.