Како да броите зборови во TextEdit

Бројач на зборови за TextEdit

TextEdit е процесорот што секогаш ги придружувал различните верзии на OS X а тоа е сè уште присутно. Тој е наследник на SimpleText и најдобро од сè, тој е бесплатен. Тоа е, откако ќе се фатите за компјутер Mac, ќе знаете дека ќе можете да работите со текстови од првиот момент и без да мора да поминете низ полето за лиценца или да мора да преземете каква било алтернатива Свет.

Со TextEdit можете лесно да составувате текстови. Уште повеќе, можете да го направите во HTML. Од друга страна, TextEdit е способен да прикажува документи во формат Word или OpenOffice. Меѓутоа, ако навистина се посветите на ова спојување букви, сигурно ви недостасува функција што е достапна во другите процесори: бројачот на зборови. На TextEdit нема оваа изворна функција. Сепак, благодарение на MacWorld ајде да создадеме скрипта за да можете да ја извршите задачата.

Прв чекор креирајте бројач на зборови TextEdit

Прво нешто: лансирање на Автомат. Овој е во Пронаоѓач> апликации и ќе мора да ја пребарувате долгата листа. Откако ќе биде лансиран, тој ќе ве праша каков вид документ сакате да креирате. Ние ќе избереме "Сервис". Willе видите дека одеднаш се појавува друг прозорец од десната страна на Автомат. Таму треба означете дека услугата го добива изборот „текст“ и дека ќе се користи во апликацијата „TextEdit“. (Овие чекори се прикажани на сликите на екранот)

Создадете бројач на зборови за textEdit втор чекор

креирајте бројач на зборови за TextEdit трет чекор

Следно, од левата страна на екранот, ќе мора да изберете „Библиотека“ и да ја барате опцијата „Изврши ја скриптата за школка“. Повторно ќе се отвори дијалог-кутија од десната страна на екранот и тука мора да го копираме и залепиме (сè како што е) следниот текст:

осскрипт << - AppleScriptHereDoc
кажете ја апликацијата „TextEdit“
поставете word_count за броење зборови на документот 1
поставете char_count за броење карактери на документот 1
постави шоу_ зборови на (word_count as string) & »зборови. (»& (Char_count како стринг) &» карактери.) »
поставете дијалог_тит на „Број на зборови на TextEdit“
приказ дијалог show_words со икона 1 со наслов dialog_title копчиња {«Добро»} стандардно копче «Ok»
крај раскажи
AppleScriptHereDoc

Создадете бројач на зборови за TextEdit четвртиот чекор

Создадете бројач на зборови за TextEdit петти чекор

Откако ќе се залепи на кутијата, Onlyе треба да одиме само во лентата со мени Автомат и во „Датотека“ кликнете на „Зачувај“. Askе ве замоли да му дадете име на скриптата. Го нарековме „Бројач на зборови“. И voila, ја имате оперативната функција. За да работи ова, секогаш мора да го изберете текстот и да кликнете на десното копче на глувчето каде што ќе се појави функцијата во опцијата за последното мени.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Марија dijo

  Јас не го добив зборот бројач. Ми дава грешка: Дејството „Изврши ја скриптата Шел“ наиде на грешка: „17:18: грешка во синтаксата: Очекуван израз на клучот, својство или форма, итн. но пронајден е непознат идентификатор. (-2741) "

  1.    Ентони dijo

   И ТОЧНО ИСТО ми се случува и мене ...

  2.    cris dijo

   осскрипт << - AppleScriptHereDoc
   кажете ја апликацијата „TextEdit“
   поставете word_count за броење зборови на документот 1
   поставете char_count за броење карактери на документот 1
   постави шоу_ зборови на (word_count as string) & "words. (" & (char_count as string) & "карактери.)"
   поставете дијалог_тит на „Број на зборови на TextEdit“
   приказ дијалог show_words со икона 1 со наслов dialog_title копчиња {"Добро"} стандардно копче "Ok"
   крај раскажи
   AppleScriptHereDoc

   1.    Хозе dijo

    Многу си голема! Благодарам многу!

 2.   Кармен dijo

  Ни мене не ми работи ... лошо