Како функционира Apple Pay: Водич за почеток

како функционира Apple Pay

Што е Јаболко Плаќаат и како функционира? Во оваа статија ќе ви објасниме се што треба да знаете Јаболко Плаќаат, вклучувајќи како да го конфигурирате, како да го користите и предностите што ги нуди во споредба со другите начини на плаќање.

Што е Apple Pay?

Јаболко Плаќаат е мобилен систем за плаќање што им овозможува на корисниците да купуваат во продавници, апликации и веб-локации користејќи ги нивните уреди на Apple, како што се iPhone, iPad o Епл Види. Беше објавен од Apple во 2014 година и оттогаш се здобива со популарност низ целиот свет.

Банки и картички кои прифаќаат Apple Pay

Сè повеќе субјекти го прифаќаат овој начин на плаќање. Но, во случај да имате проблем да ги поставите вашите картички во Apple Pay, еве две списоци што треба да ги проверите:

Поставување на Apple Pay

Пред да можете да го користите Јаболко Плаќаат, прво мора да го конфигурирате. За да го направите тоа, следете ги овие едноставни чекори:

Проверете дали вашиот уред е компатибилен

Да се ​​користи Јаболко Плаќаат, мора да имате компатибилен уред. Во моментов, поддржаните уреди вклучуваат iPhone SE, iPhone 6 или подоцна, iPad Pro, iPad воздух 2 или подоцна, iPad мини 3 или подоцна и на Епл Види.

Додадете ги вашите кредитни или дебитни картички

Откако ќе имате компатибилен уред, следниот чекор е да ги додадете вашите кредитни или дебитни картички Јаболко Плаќаат. За да го направите тоа, отворете ја апликацијата Чанта на вашиот уред и допрете го копчето „+“ во горниот десен агол. Потоа следете ги упатствата за да ги додадете вашите картички. додадете картичка во паричникот

верификација

Откако ќе ги додадете вашите картички, треба да ги потврдите. Ова може да се направи преку код за потврда што ќе биде испратен преку текстуална порака или преку телефонски повик до вашата банка.

Поставете ја стандардната картичка на iPhone или Apple Watch

Ако сте додале повеќе од една картичка на Јаболко Плаќаат, ќе го видите тоа во вашиот паричник или Паричник ќе имате една од тие картички како стандардно. Ова значи дека тоа е картичката што ќе ја користи Wallet кога сакате да извршите плаќање.

Ако некогаш сакате да го промените, ова е најлесниот начин да го направите тоа:

 1. Отворете ја апликацијата Паричник на вашиот уред.
 2. Изберете и задржете ја картичката што ја сакате како поставена.
 3. Повлечете го напред, така што ќе биде видливо во целост и над другите.
 4. Ослободете ја картичката и ќе видите дека таа стана ваша основна картичка.

Дали може да имате повеќе стандардни картички во Apple Pay?

Не е можно да имате повеќе стандардни картички во Apple Pay. Може да поставите само една картичка како стандардна во секое време.

Како да отстраните картичка од Apple Pay?

Ако сакате да отстраните картичка од Apple Pay, следете ги овие чекори:

 1. Отворете ја апликацијата Паричник на вашиот iPhone или iPad.
 2. Изберете ја картичката што сакате да ја отстраните.
 3. Допрете го копчето „…“. en горниот десен агол на екранот.
 4. Изберете „Избриши картичка“ и потврдете.

Како да користите Apple Pay

Откако ќе го конфигурирате Јаболко Плаќаат, подготвени сте да започнете да го користите! Овде ви покажуваме како да го користите Јаболко Плаќаат во различни ситуации:

Во физичка продавница

Да се ​​користи Јаболко Плаќаат во физичка продавница, следете ги овие едноставни чекори:

 1. Отворете ја апликацијата Паричник на вашиот уред (или двапати притиснете го копче за стартување).
 2. Изберете ја картичката што сакате да ја користите за купување.
 3. САД Допир проект o Лична карта за да го овластите купувањето или со почетната шифра на вашиот iPhone.
 4. Донесете го вашиот уред до терминалот за бесконтактно плаќање.

плати со Apple плати

во апликација

Да се ​​користи Јаболко Плаќаат во апликација, следете ги овие чекори:

 1. Изберете го производот или услугата што сакате да ја купите во апликацијата.
 2. Изберете Јаболко Плаќаат како начин на плаќање.
 3. Потврдете ги деталите за купувањето и овластете го плаќањето користејќи Допир проект o Лична карта.

на веб-локација

Да се ​​користи Јаболко Плаќаат на веб-локација, следете ги овие чекори:

 1. Изберете го производот или услугата што сакате да ја купите на веб-локацијата.
 2. Изберете Јаболко Плаќаат како начин на плаќање.
 3. Потврдете ги деталите за купувањето и овластете го плаќањето користејќи Допир проект o Лична карта.

Предности на користење на Apple Pay

Користете Јаболко Плаќаат нуди голем број на предности во споредба со другите начини на плаќање. Некои од најистакнатите предности вклучуваат:

Погодност

Јаболко Плаќаат тој е исклучително удобен, овозможувајќи ви да купувате во продавници, апликации и веб-локации без потреба да носите готовина или физичка картичка.

безбедност

Јаболко Плаќаат користи напредна безбедносна технологија за заштита на информациите за вашата картичка, како што се шифрирање и биометриска автентикација преку Допир проект o Лична карта.

Заштита на податоци

Јаболко Плаќаат Не ги зачувува информациите за вашата картичка на вашиот уред или на серверите на Apple, што значи дека вашите лични информации остануваат приватни и безбедни.

широко прифаќање

Се повеќе и повеќе бизниси, апликации и веб-страници прифаќаат Јаболко Плаќаат како начин на плаќање, што значи дека можете да го користите на широк спектар на места.

Често поставувани прашања

Еве неколку најчесто поставувани прашања за Јаболко Плаќаат:

Дали е безбедно да се користи Apple Pay?

Да Јаболко Плаќаат користи напредна безбедносна технологија за да ги заштити вашите информации за плаќање, како што се шифрирање и биометриска автентикација.

Кои се уредите компатибилни со Apple Pay?

Во моментов, уредите се компатибилни со Јаболко Плаќаат вклучуваат iPhone SE, iPhone 6 или подоцна, iPad Pro, iPad воздух 2 или подоцна, iPad мини 3 или подоцна и на Епл Види.

Како да ги додадам моите картички на Apple Pay?

За да ги додадете вашите картички во Јаболко Плаќаат, отворете ја апликацијата Паричник на вашиот уред и следете ги упатствата.

Може ли да користам Apple Pay во која било продавница, апликација или веб-локација?

Не, не прифаќаат сите трговци, апликации и веб-страници Јаболко Плаќаат како начин на плаќање. Сепак, се повеќе места го прифаќаат тоа.

Може ли да користам Apple Pay во странство?

Да Јаболко Плаќаат може да се користи во странство се додека трговијата прифаќа Јаболко Плаќаат како начин на плаќање.

Заклучок

Јаболко Плаќаат е безбеден и удобен начин на плаќање што ви овозможува брзо и лесно да купувате без потреба да носите готовина или физичка картичка. Покрај тоа, неговата широка прифатеност и приватноста што ја нуди го прават сè попопуларен избор меѓу корисниците на уредите на Apple. Со овој целосен водич, подготвени сте да започнете со користење Јаболко Плаќаат во вашите секојдневни набавки.

До следниот пат!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.