Контролирајте ја батеријата на вашите Bluetooth уреди на вашиот Mac

AirPods

Сите ние ги користиме нашите Mac-уреди со поврзан Bluetooth-уред. Било да е тоа тастатура, глувци или слушалки. Овие три се обично најкористените кога работите со вашиот Mac.И нема ништо пофрустрирачко од снема батерија на вашиот уред во полн ек.

Ако овие безжични гаџети се од Apple, не грижете се дека ќе добиете соодветно известување на време за да ја завршите работната сесија и да го наполните уредот. Проблемот доаѓа кога користите други брендови. комуникацијата веќе не е иста и нема многу опции за да се види нивото на батеријата. Но, нешто може да се направи. Ајде да видиме.

Очигледно, MacOS ви овозможува да го гледате процентот на Bluetooth батеријата за вашите поврзани уреди. Проблемот е во тоа што разновидноста на уреди компатибилни со оваа функција е многу ограничена. Како што може да очекувате, тој работи со повеќето уреди на Apple, т.е. Airpods, trackpads, тастатури, глувци и е компатибилен со некои Beats слушалки, но списокот е мал и веројатно нема да расте наскоро. За уредите што не се од „Епл“, вие навистина немате многу опции.

Контролирајте ја батеријата на уредите на Apple

Ако сакате да го видите нивото на батеријата За уредите Bluetooth направени од Apple, следете ги чекорите подолу.

 1. Отворено Преференци на системот.
 2. Кликнете на Bluetooth.
 3. Проверете ја опцијата "Покажи Bluetooth во лентата со мени".
 4. Ова ќе додаде а icono Bluetooth на лентата со мени. Кликнете на него и ќе се прикаже процентот на батерија за поврзаните уреди на Apple. За iPhone не работи.

акумулатор

Што ако не е Apple?

Ако поврзаниот уред не е дизајниран во Купертино, работите се комплицираат, но сè не е изгубено. Можеби имате среќа. Уредите со Bluetooth обично се способни да ја прикажат својата батерија, но им е потребна апликација што ги прикажува овие податоци. На macOS, акумулатор е бесплатна апликација со отворен извор што може да прикажува процент на батерија за уреди што не се од „Епл“. Не е компатибилен со сите уреди на пазарот, но можеби имате среќа и ваше е.

 1. Декарга ла Апликација Аку и копирајте го во папката Апликации.
 2. Стартувајте ја апликацијата и ќе се појави нова икона за батеријата во лентата со мени.
 3. Поврзете го уредот Bluetooth со вашиот Mac и кликнете на новата икона.
 4. Seeе ги видите поврзаните уреди и нивото на нивната батерија.

Ако нивото на батеријата на уредот што го сакате не се појавува, тоа е едноставно тоа не е компатибилен со апликацијата или дека не е во можност да ги прикаже тие податоци. Аку исто така може да ве предупреди ако батеријата на вашиот уред е слаба. Одете во Вклучено прикажување известувања и изберете го нивото што треба да предизвика предупредување. За уредите на Apple, не постои вграден метод за примање предупредувања, затоа ќе мора да се потпрете на сопствените предупредувања на системот.

Аку работи со повеќето слушалки а не за други типови уреди со Bluetooth. Ако треба да го видите процентот на Bluetooth батерија за глушец или контролер на игри, можете да пробате апликација наречена Козметика за заби. Не е бесплатно. Чини 5.49 евра, но е компатибилен со повеќе уреди отколку Akku.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Александар dijo

  Здраво. Имам неколку Xioami Redmi Dots кои кога се поврзани на iPad се мешаат во сигналот Wi-Fi, што го прави многу бавен, дали знаете како да го решите?