Поставете го економизаторот во OS X El Capitan да заштедува батерија

Економизатор-спиење-будење-јосемит-0

Во претходните оперативни системи OS X зборувавме за економизаторот на системот и опциите што ни овозможува да ги спроведеме со цел заштеди батерија. Ова е несомнено еден од најважните аспекти во секој MacBook и иако имаме се повеќе и повеќе траење на батеријата, не му штети да му помогнеме на системот за да троши помалку.

Во денешно време, секој MacBook може да ни одземе цел ден работа и да ви остане уште една батерија, но ако ви помогнеме со здрав разум и економизаторот, тоа сигурно може да не одржи многу подолго отколку што мислиме.

Овие поставки за економизаторот се постигнуваат со Системски преференции> Економизатор. Иако порано ги делевме опциите на два јазичиња, сега сè се појавува на исто место и добро нарачано за да не се збуни.

Да започнеме со тоа, она што сега ни овозможуваат да го модифицираме за неколку минути е моментот кога нашиот Mac ќе заспие. Оваа функција се нарекува Компјутерски сон и корисникот може да го конфигурира времето во кое Mac ќе влезе во овој режим на мирување. Претходно, имавме само опција што ќе ја објасниме подолу, режимот на мирување на екранот. Во овој случај Режим на мирување на екранот Исто така, се појавува во старите опции на системот и она што го прави е да го активира чуварот на екранот ако имате еден активиран или оставете го екранот црн со вклучен Mac.

економизатор-1

Други опции за заштеда на батеријата во тоа се појавуваат во внатрешноста на економизаторот за активирање Тие се: ставање на хард дисковите во сон кога е можно, активирање на компјутерот за да се овозможи пристап до мрежата, автоматско започнување по прекин на струја (што мислам дека не заштедува батерија) и активирање или деактивирање на Power Nap. Исто така, ни овозможува да ги програмираме овие опции од долното копче, така што тие ќе се активираат во однапред одредено време.

Од друга страна, треба да се забележи дека опцијата за "Малку затемнете го екранот кога користите батерија" што можеше да се забележи кај Macs кога ќе го исклучиме полначот. Општо, сите овие опции ни помагаат да заштедиме батерија и се навистина едноставни за извршување.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Омар Санчез dijo

    Она што би сакал да го знам е како да ја конфигурирам секоја од овие опции, а не за што служат, на пример, колку време да се постави на екранот и да спие, кои анимации да се активираат, а кои не? Кои функции треба да ги оневозможам и слични работи