Стартувајте OS X 10.10.5 Јосемит, патент за ликвидно метал, оневозможете ги известувањата и многу повеќе. Најдоброто од неделата во СојдеМак

сојдемак1в2

Во втората половина на август сме и празниците веќе истекуваат на многумина, а на другите им се приближуваат. Во Јас сум од Мек, ние сме дека не застануваме и оваа недела дојде преполн со вести за светот на Мек и Епл воопшто, така што не оставивме настрана ниту една од најистакнатите и денес во неделата направивме резиме на некои од за да може удобно да се види.

Во принцип, оние што најмногу се истакнуваат се ажурирањата на OS X 10.10.5 Јосемит, iTunes 12.12.2 и iOS, но имаме поважни вести кои сигурно ќе ги додадеме во оваа мала листа на Најдоброто од оваа недела.  

Првиот од нив во прилог на нови верзии на OS X Yosemite и iTunes, е онаа со која нè изненади нашиот колега Педро Родас, кога објасни дека iTunes и Time Machine тие беа нелегални во Велика Британија поради контроверзни авторски права.

Јосемит-бета-терминал-развивач-0

Ние одиме напред недела со патенти на Apple и во овој случај поврзани со Liquidmetal, што стана модерен во Apple одамна кога го претставија меѓу вашите материјали за iPhone (Кликнувам за да ја отстранам СИМ-картичката) и сега интересот за овој материјал повторно беше потврден.

Оваа недела Стив Возниак, наполни 65 години. Во Јас сум од Мек се сеќаваме на оној кој беше ко-основач на Apple со покојниот Стив sобс и ви честитаме.  

возник-4

Друга од извонредните новости се однесува на прелистувачот Сафари и траењето на батеријата на нашите Mac кога го користиме родниот прелистувач на Apple. Затоа, ние ги повторивме тестовите извршени од Компанија BatteryBox, иако веќе бевме јасни дека тоа е така затоа што Apple секогаш го потврдуваше тоа

Конечно споделете со вас уште два статии. Првиот е мал туторијал за тоа како оневозможи известувања на апликациите во OS X Yosmite и вториот се однесува на програма за замена за некои од третите генерации на Епл телевизори.

Имајте добра недела!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.